e-dowód osobisty
e-dowód osobisty (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

e-dowód z istotnymi brakami. MSWiA: nic wielkiego się nie dzieje

e-dowody osobiste miały wprowadzić nową jakość w posługiwaniu się dokumentem tożsamości. Jak to jednak w przypadku nowości bywa, nie obyło się bez mniejszych lub większych wpadek. Teraz okazuje się, że w dowodach nie zapisano kilku istotnych danych, których wymaga ustawa. Co jednak najciekawsze, MSWiA nie widzi w tym żadnego problemu.

Co to jest e-dowód?

Najkrócej mówiąc, e-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Dzięki temu jego właściciel może nie tylko potwierdzić swoją tożsamość podczas bezpośredniego kontaktu z – na przykład – urzędnikiem czy w trakcie podróży w ramach Unii Europejskiej, ale również w sieci, gdyż dokument umożliwia też złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego (aczkolwiek tutaj może być konieczne posiadanie specjalnego czytnika).

W e-dowodach brakuje niezbędnych informacji

Jak dowiedziało się radio RMF FM, wszystkie nowe e-dowody osobiste wydawane od marca 2019 roku są niezgodne z ustawą o dowodach osobistych. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że w warstwie elektronicznej nie zapisano kilku informacji, a mianowicie imion rodziców oraz nazwiska rodowego posiadacza dokumentu. Według artykułu 12. wspomnianej ustawy, dane te powinny zostać wgrane, gdyż wypisane są na e-dowodzie.

Co jednak ciekawe, pomimo że jest to niezgodne z ustawą o dowodach osobistych, MSWiA informuje, że e-dowody są ważne i można się nimi posługiwać, a sytuacja ta jest tylko „nieścisłością formalno-techniczną”. Jako argumentu używa faktu, że warstwa elektroniczna e-dowodu jest kluczem również do rejestrów państwowych, a w nich wszystkie wymagane dane i tak się znajdują.

W mojej opinii brzmi to absurdalnie, ale skoro organ odpowiedzialny za tę kwestię tak stawia sprawę, to w zasadzie powinniśmy uznać, że problemu nie ma. Mimo wszystko nie jest to jednak „mała wpadka”, bowiem wydano już ponad 700 tysięcy e-dowodów, więc to zaskakujące, że nikt w porę się nie zorientował, iż na chipie brakuje wymaganych przez ustawę danych.

Z drugiej strony nawet dobrze, że MSWiA tak stawia sprawę, bowiem wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nagle wszyscy posiadacze e-dowodu musieli wymienić go na nowy…

Źródło: RMF FM; Ministerstwo Cyfryzacji