Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu, dlatego Microsoft publikuje Chatterbox – analogową grę uczącą bezpiecznych zachowań w sieci

Jako że najskuteczniejszą metodą nauki jest zabawa, a dzieci są najbardziej narażonymi na niebezpieczeństwa użytkownikami internetu, Microsoft postanowił zrobić coś z tą wiedzą. W Dniu Bezpiecznego Internetu, opublikował analogową grę Chatterbox dla najmłodszych, a także 8 praktycznych porad, dzięki którym wszyscy internauci będą mogli czuć się bezpieczniej w cyber-świecie.

Zgodnie z badaniem Global Tech Support Scam, najbardziej narażoną na niebezpieczeństwa w internecie grupą wiekową, jest młodzież. Statystyki dotyczą osób z całego świata, a wnioski wyciągnięto na podstawie zachowań w sieci ponad 16 tysięcy jej użytkowników.

Jak czytamy na blogu Microsoftu,

„By przyczynić się do ograniczenia tego niebezpiecznego zjawiska i dodatkowo zaakcentować Dzień Bezpiecznego Internetu, Microsoft stworzył specjalną grę Chatterbox, która ma edukować młodzież w kwestiach zachowania bezpieczeństwa w świecie online.”

Gra jest całkowicie analogowa, choć dotyczy zagadnień związanych z internetem. Planszę należy wydrukować, najlepiej na grubszym papierze, i złożyć zgodnie z instrukcją z poniższego filmu.

Chatterbox ma przypominać 8 podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetu:

  1. Używaj złożonych, unikalnych haseł dla różnych kont
  2. Nie przyjmuj zaproszeń na portalach społecznościowych od obcych osób
  3. Pamiętaj, że działania online mogą mieć konsekwencje offline
  4. Korzystaj z ustawień ochrony wrażliwych informacji i danych osobowych
  5. Bądź ostrożny w co klikasz
  6. Aktualizuj ustawienia prywatności oraz program antywirusowy
  7. Zawsze korzystaj z bezpiecznego i sprawdzonego połączenia internetowego
  8. Sprawdzaj i pytaj, jeśli czegoś nie wiesz

Edukacja w formie tak prostej gry analogowej może sprawdzić się w przypadku najmłodszych. Podejrzewam, że starsze dzieci nie zajmą się na długo Chatterboxem, bo nie oferuje sobą zbyt dużo.

PDF ze wzorem gry do druku oraz instrukcją znajdziecie tutaj. Zamierzacie ją wypróbować?

 

źródło: Microsoft