DxO Mark: Sony Xperia Z5 najlepszym smartfonem do fotografii

Od lat Sony specjalizuje się w tworzeniu matryc aparatów do urządzeń mobilnych. Częściowo dzięki temu właśnie większość modeli Japończyków wyróżniała się co najmniej przyzwoitymi możliwościami fotograficznymi. Jednak w przypadku aktualnego flagowca, czyli Xperii Z5, firma zdołała wspiąć się na wyżyny swoich możliwości. W najnowszych testach jakości wykonywanych zdjęć i nagrywanych filmów, nowa „zetka” prowadzi.

Portal DxO Mark słynie z wykonywania szczegółowych recenzji aparatów w smartfonach. Do niedawna w rankingu przewodził Samsung Galaxy S6, a tuż za nim pojawił się Huawei Nexus 6P. Natomiast teraz doszło do pewnych przetasowań w stawce. Otóż na pierwszą lokatę z wynikiem 87 punktów wskoczyła Sony Xperia Z5, którą można zaliczyć do grona najlepszych telefonów dla wielbicieli fotografowania.

Sony Xperia Z5 została wyposażona w matrycę Sony Exmor RS o rozdzielczości 23 Mpix (5520 x 4120 pikseli) z autofokusem z detekcją fazy i lampą doświetlającą. W praktyce takie połączenie sprawdza się znakomicie. Za samą jakość zdjęć, japoński produkt zdobył 88 punktów – pochwalono szybkość ostrzenia, ograniczoną ilość szumów w kiepskich warunkach oświetleniowych oraz wysoką szczegółowość fotografii. Testujący mieli jedynie zastrzeżenia do nielicznych artefaktów na zdjęciach nieba, a także delikatne rozmycia w rogach kadru po użyciu diody doświetlającej.

W kwestii wideo „zetka” wypadła równie dobrze, zresztą rezultat 86 punktów najlepiej to obrazuje. Niewątpliwymi atutami nagrywanych filmów była stabilizacja obrazu, działająca znacznie lepiej niż u rywali, imponująca liczba detali i balans bieli. Dla równowagi autofokus działa ospale w gorszych warunkach oświetleniowych, pojawiały się również wtedy delikatne rozmycia.

Cieszę się, że Sony udało się poczynić taki postęp i wyprzedzić największych rywali. Jestem ciekaw, jak w tych testach wypadną Samsungi Galaxy Note 5, S6 Edge+ czy też iPhone 6s Plus – na horyzoncie pojawiają się także nowe Lumie 950 i 950 XL. W tym roku naprawdę trudno znaleźć flagowca, który nie pozwoliłby na wykonywanie zdjęć wysokiej jakości, nawet w ciemnych sceneriach.

źródło: DxO Mark przez Android Police