Druga generacja procesorów Ryzen PRO do laptopów i nowości w AMD Partner Hub – czerwoni w ofensywie!

AMD śmiało radzi sobie na rynku procesorów, notując duże sukcesy z całą serią „Ryzen”. Otrzymaliśmy informacje dotyczące drugiej generacji jednostek Ryzen PRO i AMD Athlon PRO wyposażonych w układy graficzne Radeon Vega. Wyglądają bardzo obiecująco, szczególnie w segmencie dla profesjonalistów i sektora biznesowego.

Nowe procesory AMD Ryzen PRO

Nowe procesory zagwarantują wyższą efektywność energetyczną i większą wydajność. AMD skoncentrowało się tutaj na zapewnieniu niezawodności, tak przecież potrzebnej w przypadku sprzętu do codziennej, biurowej pracy. Druga generacja procesorów Ryzen PRO przeznaczonych do laptopów charakteryzuje się m.in:

  • 12-nanometrowym procesem produkcyjnym (gwarantującym niższe temperatury i lepszą sprawność energetyczną)
  • do 12 godzin pracy w aplikacjach biurowych i do 10 godzin odtwarzania wideo (zależne oczywiście od modelu laptopa i pojemności baterii),
  • nawet do 14% wyższą wydajnością przy tworzeniu treści cyfrowych, a do tego akceleracją sprzętową dla aplikacji biurowych, dzięki wspomaganiu zintegrowanego układu graficznego Radeon Vega,
  • wbudowanym koprocesorem bezpieczeństwa AMD,
  • 18-miesięcznym okresem stabilności specyfikacji, 24-miesięcznym okresem dostępności i 36-miesięcznym okresem ograniczonej gwarancji dla producentów systemów.

Do tego dojdą także procesory Athlon PRO oparte na architekturze „Zen” przeznaczone dla budżetowych laptopów skoncentrowanych na realizacji zadań biurowych. Dokładne dane techniczne znajdziecie w poniższej tabeli:

Model

Liczba rdzeni /
wątków
Współczynnik TDP Taktowanie w trybie Boost / bazowe Układ graficzny Radeon Liczba rdzeni graficznych Maks. taktowanie rdzenia graf.

Pojemność pamięci podr. L2+L3

AMD Ryzen™ 7 PRO 3700U

4/8 15W 4,0 / 2,3 GHz Vega 10 1400 MHz 6 MB
AMD Ryzen™ 5 PRO 3500U 4/8 15W 3,7 / 2,1 GHz Vega 8 1200 MHz 6 MB
AMD Ryzen™ 3 PRO 3300U 4/4 15W 3,5 / 2,1 GHz Vega 6 1200 MHz 6 MB
AMD Athlon™ PRO 300U 2/4 15W 3,3 / 2,4 GHz Vega 3 1000 MHz

5 MB

AMD Partner Hub

Zastanawiacie się pewnie, czym jest AMD Partner Hub? To specjalny portal przeznaczony dla producentów sprzętu komputerowego, który służy jako źródło narzędzi i zasobów. Wśród nowości znajdziemy bazę danych specyfikacji produktów, pozwalającą na łatwy podgląd, porównanie i eksport danych w razie konieczności. Do tego doszły zestawy marketingowe dla punktów sprzedaży i sekcja przewidziana dla firm konstruujących systemy. Podejrzewam, że dzięki temu znacznie łatwiej będzie teraz wrzucić produkty AMD do laptopów i gotowych zestawów. O to chodzi!

Co warte zaznaczenia, czerwoni przygotowali prawdziwą ofensywę, chcąc podbić kolejne obszary w branży. W przypadku procesorów serwerowych EPYC kontrolują już 3,2% rynku (jeszcze kilka miesięcy temu było to raptem 1%), a przewiduje się, że do końca przyszłego roku osiągną zdumiewające 10%. Jednostki z serii Ryzen 3000 przyniosą, znowu, zwiększoną liczbę rdzeni i wzrost IPC, korzystając przy tym z 7 nm procesu produkcyjnego. Co więcej, wraz z nową architekturą (Zen 2) i nowymi jednostkami, zadebiutuje także nowy chipset (X570) dla płyt głównych, wyposażony w najnowsze złącze PCI-E 4.0.

Znacznie gorzej wygląda rywalizacja AMD na rynku kart graficznych. Jasne, ostatnio zadebiutował Radeon VII, ale zbliżył się jedynie do wydajności konkurencyjnego GTX 1080 Ti, często osiągając znacznie słabsze rezultaty. Brakuje konkurencji w tym najwydajniejszym z segmentów, ale pozostaje jeszcze oferta dla klienta budżetowego, a w tym aspekcie AMD dobrze sobie radzi. Jednostki Ryzen 3 2200G i Ryzen 5 2400G z wbudowaną Vegą to znakomita propozycja do ~550 zł. Pamiętajmy tylko, by dobrać szybkie pamięci, dysk SSD, małą obudowę, i mamy fajny komputer za niewiele ponad 1200 zł.

 

źródło: informacja prasowa