logo Dropbox
Dropbox logo

Dropbox wzbogaci się o trzy nowe funkcje

Dropbox ma już ponad 10 lat na karku – przez ten czas mocno się rozwinął i aktualnie jest czymś znacznie więcej niż tylko miejscem na pliki w tzw. chmurze (chociaż to wciąż jego główna usługa). Odpowiedzialna za rozwój Dropboxa ekipa regularnie dodaje nowe funkcje i wkrótce do dyspozycji użytkowników oddane zostaną kolejne trzy.

Dropbox Rewind

Pierwszą z nich będzie Dropbox Rewind, która jest rozwinięciem dostępnej już opcji odzyskiwania plików. Dzięki niej użytkownik dostanie możliwość przywrócenia całego folderu lub nawet wszystkiego, co znajdowało się na jego Dropboxie, jeżeli przez przypadek usunie zawartość (lub przyczynią się do tego inne okoliczności, np. ransomware).

Reklama

Aby odzyskać utracone dane, użytkownik będzie musiał zalogować się na dropbox.com i wybrać opcję przywracania plików. Dysk automatycznie zostanie zsynchronizowany na wszystkich urządzeniach, na których dana osoba korzysta z Dropboxa.

Użytkownicy wersji Dropbox Plus będą mogli przywrócić stan z ostatnich 30 dni. W wariancie Dropbox Professional okres ten ma być sześciokrotnie dłuższy (180 dni).

Dropbox Smart Sync

To również nie jest zupełna nowość, tylko ulepszenie już dostępnych mechanizmów synchronizacji. Użytkownicy od dłuższego czasu mogą już bowiem przechowywać swoje pliki w chmurze, aby zaoszczędzić miejsce na dysku. Dropbox postarał się jednak, aby funkcja ta była bardziej „inteligentna”.

Gdy użytkownik zdecyduje się włączyć „inteligentną synchronizację” (opcja ta ma się nazywać „automatyczne oszczędzanie miejsca”), Dropbox na bieżąco będzie sprawdzał, kiedy dany plik ostatnio był otwierany/modyfikowany. Jeśli zauważy, że właściciel konta dawno nic z nim nie robił, sam usunie go z dysku urządzenia i zapisze kopię w chmurze.

Dropbox przy okazji informuje, że użytkownicy pakietu Dropbox Plus od teraz również mogą korzystać z funkcji Smart Sync (oraz w przyszłości z opisanego powyżej mechanizmu automatycznego oszczędzania miejsca).

Znaki wodne

Trzecia nowość skierowana jest przede wszystkim do osób, które chcą ochronić swoją twórczość przed nieuprawnionym rozpowszechnieniem. Po włączeniu odpowiedniej opcji na stronie dropbox.com, na plikach JPEG, PNG, BMP oraz PDF pojawi się znak wodny z nazwą użytkownika i datą. Funkcja ta będzie jednak dostępna wyłącznie dla właścicieli pakietu Dropbox Professional.

fot. Dropbox

Kiedy nowe funkcje Dropboxa będą dostępne?

Jak informuje Dropbox, Rewind i udoskonalone Smart Sync zostaną udostępnione użytkownikom pakietów Plus i Professional w ciągu „kilku najbliższych tygodni”. Podobnie ma być z opcją nakładania znaków wodnych dla właścicieli Dropbox Professional.

Źródło: Dropbox