Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google z aktualizacją interfejsu. Jest Material Design 17

Dokumenty, Arkusze i Prezentacje Google z aktualizacją interfejsu. Jest Material Design

Kilka dni temu Jakub pisał o tym, że pakiet biurowy Google – QuickOffice – odchodzi do lamusa. Wygląda na to, że to cześć planu, jaki gigant z Mountain View ma na konkurencyjne pakiety. Największym zagrożeniem jest w tym wypadku Microsoft, który co prawda, nie ma jeszcze Office’a na tablety z Androidem, ale to kwestia czasu.

Google musiało coś zrobić, by praca z dokumentami czy arkuszami kalkulacyjnymi, była łatwiejsza. Konkurencja na iPadzie pokazała, że jest w formie. QuickOffice ustąpił pola aplikacjom do tworzenia tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, a od pewnego czasu też prezentacji.

Największe zmiany zaszły w interfejsie. Jest pływający przycisk, który w wielu miejscach pojawia się w Androidzie L. Aplikacje są bardziej minimalistyczne i działają bardzo płynnie. Możliwa jest praca z plikami bez dostępu do sieci. Jednak to, co jest istotną nowością, oprócz designu, to wsparcie dla plików stworzonych w pakiecie MS Office. Zmiana, o której mówiono podczas Google I/O 2014, w końcu zawitała do pakietu Google. Poza tym, pojawił się usprawniony mechanizm sprawdzania pisowni, a szereg opcji został przeniesiony do wysuwanego od lewej krawędzi menu. Dzięki temu programy stały się bardziej przejrzyste i nawet przyjemnie się na nich pracuje.

W przypadku Arkuszy Google pojawiło się wsparcie dla wykresów(!). Poniżej porównanie nowej wersji ze starą.

arkusze google new

arkusze google old

Zastanawiam się czy rozdzielenie pakietu biurowego na samodzielne aplikacje miało jakiś większy sens. Nie jest to w sumie problemem, ale chyba można było spokojnie sprzęgnąć to w jedno. W systemie zawsze można stworzyć jeden folder ;)

Więcej zrzutów z nowych aplikacji Google poniżej.

prezentacje google 1

arkusze google 1

dokumenty google 1

Galeria: