TP-Link Neffos X9 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Dodatkowe funkcje przycisków – włącznik i regulacja głośności – jak zrobić zrzut ekranu – szybkie uruchamianie aparatu #PdP #5

Nie wszystkie funkcje w systemie są zawsze objaśnione. Niektóre odkrywamy sami, inne dopiero z pomocą wyszukiwarki Google. Jeżeli trafiliście na tę część Poradnika dla początkujących, tzn. że interesują Was włącznik (nazywany też przyciskiem Power) i przyciski regulacji głośności, określane czasem z angielskiego jako „volume up” i „volume down”.

Nierzadko są to jedyne fizyczne przyciski w naszych smartfonach. Włącznik może być na jednym z boków (pojedynczy przycisk) lub z tyłu, ukryty pod skanerem linii papilarnych. Przyciski od regulacji głośności mogą występować jako jeden podłużny przycisk lub dwa krótsze. Zazwyczaj mieszczą się po przeciwległej stronie do włącznika, czasem na tym samym boku.

Reklama

Podstawową funkcją wyłącznika, jak sama nazwa wskazuje, jest włączanie i wyłączanie telefonu. Przytrzymując go dłużej przy włączonym telefonie najczęściej wywołamy menu, w którym można wybrać wyłączenie smartfonu, uruchomienie go ponownie, a czasem przejście w tryb awaryjny lub zrobienie zrzutu ekranu.

Ten ostatni można wykonać jeszcze na dwa sposoby. W niektórych nakładkach smartfonów tzw. screenshota można zrobić z poziomu rozwijanej górnej belki za pomocą specjalnego skrótu, ale najczęstszym i najbardziej sprawdzonym jest jednoczesne wciśnięcie przycisków włącznika (power) i obniżenia poziomu głośności telefonu (volume down).

Pierwszym smartfonem, który umożliwił szybkie włączenie aparatu fizycznym przyciskiem, był Galaxy S6. Wystarczyło w nim dwa razy szybko nacisnąć przycisk wybudzania (home) i natychmiast mogliśmy przejść do robienia zdjęć. Funkcja ta stała się popularna, ale po odejściu od fizycznych przycisków Home producenci postanowili przenieść ją na inny przycisk – power. Najczęściej teraz to jego należy dwa razy szybko wcisnąć, by przejść do aplikacji aparatu, nawet przy wyłączonym ekranie. Zdarza się, że tę funkcję trzeba najpierw aktywować w ustawieniach telefonu, choć dzieje się bardzo rzadko.

W ustawieniach aplikacji aparatu możemy czasem zdecydować, do czego mają służyć przyciski głośności. Można je skonfigurować tak, żeby zamiast domyślnego zrobienia zdjęcia/rozpoczęcia nagrywania odpowiadały za zoom lub po prostu głośność systemową.

Nie wiesz jak ściszyć lub podgłośnić coś innego niż dzwonek? Na początku nie wiadomo gdzie tego szukać. Odpowiedź jest jednak banalnie prosta. Po skorzystaniu z przycisków głośności pojawi nam się u góry ekranu suwak. Nie będąc w żadnym odtwarzaczu muzyki czy w YouTubie będzie to suwak głośności dzwonka. Wystarczy rozwinąć go w dół i pojawi nam się lista pozostałych suwaków – m.in. głośności mediów czy powiadomień i innych, w zależności od nakładki producenta.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania – piszcie je w komentarzach, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Partnerem Poradników dla początkujących jest TP-Link Neffos.