Podobno diamenty są wieczne. To dobrze, bo ekrany smartfonów będą od 2019 roku zawierać ten minerał 19

Podobno diamenty są wieczne. To dobrze, bo ekrany smartfonów będą od 2019 roku zawierać ten minerał

Pierwszy smartfon z diamentowym ekranem ma pojawić się już w przyszłym roku. Oczywiście takie ekrany nie będą całkowicie wykonane z diamentu, a jedynie zawierać niewielkie ilości tego minerału. Jednocześnie ma to wystarczyć, by stały się sześć razy mniej podatne na stłuczenie i dziesięć razy twardsze.

Technologię, opracowywaną przez firmę Akhan Semiconductor, nazwano Mirage Diamond Glass. Wykorzystuje się w niej diamenty uzyskane laboratoryjnie. Chodzi o cieniutkie warstwy minerału, który powstaje w skomplikowanym procesie podgrzewania nanorurek węglowych (do 1500 stopni Celsjusza) w środowisku o ciśnieniu 80 MPa i traktowania ich prądem.

Diamentowe szkło może być używane w połączeniu z powłokami ekranu, które już dzisiaj chronią nasze wyświetlacze, takimi jak Gorilla Glass czy Dragontrail.

Partnerzy Akhan Semiconductor aktualnie testuję tę technologię, aby upewnić się, że działa ona zgodnie z założeniami i pozwalają na prawidłową interakcję dotykową z wyświetlaczem. Szukają też sposobu na zmniejszenie ilości refleksów, dzięki czemu taki ekran byłby używalny na zewnątrz, gdzie warunki oświetleniowe są wymagające.

Podobno diamenty są wieczne. To dobrze, bo ekrany smartfonów będą od 2019 roku zawierać ten minerał 20
To panel JDI – nie diamentowy, a ewidentnie truskawkowy

Początkowo Akhan nie będzie współpracował z wieloma producentami smartfonów, a dokładniej: wybierze tylko jednego. Taka decyzja została podjęta częściowo ze względu na ograniczenia produkcyjne, a także dlatego, że Akhan chce zachować wyjątkowość tego rozwiązania. Dodatkowo, producentem, który zostanie wtajemniczony w proces technologiczny wytwarzania Mirage Diamond Glass, nie zostanie żaden z głównych graczy w branży – Samsung, Apple, Huawei czy Xiaomi. Akhan Semiconductor nie precyzuje jednak, o jakiego mniejszego producenta chodzi.

Biorąc pod uwagę, że tego typu ekrany będą na pewno droższe w produkcji (a zatem wpłyną również na cenę urządzenia), nie przewidywałbym, żeby partnerem Akhan została któraś z firm produkujących głównie budżetowce. Może OnePlus zaopiekuje się diamentowymi ekranami? Kto wie?

 

źródło: cnet przez AndroidAuthority