Pierwsze Diablo dostępne za darmo w przeglądarce internetowej

Pracownicy współpracującego z Blizzardem studia Rivsoft dokonali konwersji oryginalnej wersji gry Diablo z 1996 roku, dzięki czemu zainteresowani gracze mogą zagrać w legendarny tytuł z dowolnego miejsca na Ziemi – wykorzystując do tego przeglądarkę internetową.

Takiego klasyka jak Diablo nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi komputerowej rozrywki. Wydana w połowie lat dziewięćdziesiątych przez Blizzarda gra, szturmem podbiła serca milionów graczy na całym świecie, kładąc jednocześnie podwaliny pod rozwój gier z gatunku action RPG. W dodatku gra była jedną z pierwszych pozycji kładących tak silny nacisk na rozgrywkę sieciową, do czego służyła platforma Battle.net. Współczesna konwersja gry pozwala na poczucie klimatu rozgrywki sprzed ponad dwudziestu lat, posiada jednak pewne ograniczenia.

Reklama

Udostępniona do gry w przeglądarce wersja bazuje na licencji shareware, która w tym konkretnym przypadku ogranicza możliwość rozgrywki jedynie do dwóch pierwszych poziomów katedry. Nie ma możliwości wyboru klasy postaci – grywalna jest tylko jedna. Przeglądarkowa wersja jest do tego stopnia oryginalna, że posiada również oryginalne bugi i błędne fragmenty kodu :).

Chętni na sentymentalną podróż w czasie mogą uruchomić grę z poziomu tej strony internetowej. Następnie na dysk użytkownika zostanie pobrane około 50 MB danych i Diablo zostanie uruchomione.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć wszystkim zainteresowanym miłego powrotu do przeszłości. Młodszych wiekiem graczy również zachęcam do spróbowania rozrywki oferowanej przez praprzodka współczesnych gier z tego gatunku, jak np. Path of Exile.

PS. Istnieje sposób umożliwiający uruchomienie w przeglądarce internetowej pełnej wersji gry, bez ograniczeń licencji shareware. Wymaga on jednak posiadania oryginalnej wersji Diablo zakupionej w serwisie GOG.com. Jeżeli dany gracz dysponuje taką kopią gry, może korzystając z opcji przeciągnij i upuść przenieść oryginalny plik DIABDAT.MPQ do okna przeglądarki, w którym uruchomiona jest gra. Taki zabieg pozwoli na uzyskanie dostępu do całości zawartości.

Konieczność posiadania zakupionej pełnej wersji gry celem nieograniczonej zabawy w przeglądarce sprawia, że o konwersji możemy rozmawiać wyłącznie w charakterze ciekawostki. Można jednak pokusić się o przypuszczenie, że w najbliższej przyszłości pojawią się nowe tytuły udostępniane w ten sposób, co uczyni korzystanie z nich znacznie wygodniejszym.

Uwaga do uruchomienia gry

Ze względu na znaczne zainteresowanie grą serwery Rivsoftu nie wytrzymały. Żeby uruchomić Diablo należy pobrać samodzielnie plik z grą z GitHuba, a następnie ręcznie załadować do pamięci przeglądarki poprzez przeniesienie go na otwartą stronę bądź skorzystanie z udostępnionego linku.

Źródło: Rivsoft przez PC Gamer