Definitywny koniec Firefox OS

Wszyscy wiemy, że Firefox OS skończył się, zanim na dobre w ogóle się zaczął. Teraz jednak mamy oficjalne potwierdzenie. Nawet Mozilla zdecydowała, że odpuszcza. Nie będzie już smartfonów z Firefox OS. W ogóle nic nie będzie ;).

Przynajmniej, jeżeli idzie od Firefox OS. System nie będzie miał drugiego życia na jakiejś alternatywnej platformie (np. w smart TV). Twórcy webowego, mobilnego systemu operacyjnego, który miał być tanią alternatywą dla Androida, zdecydowali o definitywnym zamknięciu projektu. Powód prozaiczny. Pies z kulawą nogą (czytaj: producenci smartfonów) nie interesował się Firefox OS.

Mozilla jeszcze niedawno liczyła, że może umowa z firmą Panasonic tchnie nowe życie w mobilny system. Tym razem nie w smartfonach, ale w inteligentnych telewizorach. Z umowy jednak niewiele wyszło. Ponieważ w międzyczasie nikt nie wyraził chęci inwestycji w Firefox OS, postanowiono o zamknięciu projektu. Firefox OS jest jednak systemem otwartym, a jego źródła są ogólnie dostępne, teoretycznie jest możliwe, że jakaś społeczność czy nawet firma zainteresuje się jego dalszym rozwojem.

W praktyce jednak przypuszczam, że tak się nie stanie. Nawet wspierany oficjalnie przez Samsunga Tizen egzystuje cały czas na peryferiach mobilnego świata i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miał odegrać jakąkolwiek rolę. Szkoda tylko, że karty zostały podzielone między Androida i iOS, a inni gracze odeszli w niepamięć. Im większa konkurencja, tym lepiej – takie jest moje zdanie.

Źródło: GHacks