TP-Link Neffos X9 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Jak włączyć dane komórkowe, roaming lub tryb samolotowy? #PdP #6

Internet w naszych smartfonach to podstawa, aczkolwiek nie wszyscy z niego zawsze korzystamy – czasem nawet w ogóle, a czasem musimy go zupełnie zablokować. Szczególnie, jeśli wybieramy się za granicę. Tam też istotne będzie dla nas włączenie lub wyłączenie roamingu danych. Jak to wszystko zrobić? Odpowiedzi znajdziecie w tej części Poradnika dla początkujących.

Jak włączyć i wyłączyć dane komórkowe?

To jedna z najważniejszych funkcji naszego smartfonu – możliwość łączenia się z internetem za sprawą danych komórkowych. Jak włączyć lub wyłączyć dane komórkowe? Należy przejść do ustawień, wybrać „Połączenia” lub „Sieć i Internet” i odhaczyć „Dane komórkowe” albo w sekcji „Licznik danych” odhaczyć „Sieć komórkowa”. W różnych nakładkach te opcje mogą być nieco inaczej ponazywane i porozmieszczane.

Reklama

Na szczęście w każdym smartfonie z Androidem da się to zrobić z poziomu paska szybkich przełączników ustawień, ściąganych z górnej belki powiadomień. Wybieramy przycisk z wizerunkiem przeciwległych strzałek lub karty SIM.

Jak włączyć roaming?

Roaming, czyli korzystanie z usług obcych sieci, jest niezwykle istotny szczególnie za granicą ze względu na często wiążące się z tym wysokie opłaty, ale korzysta się z niego także lokalnie – czasem operatorzy umożliwiają łączenie się z nadajnikami konkurentów, żeby zapewnić klientom lepszy zasięg. Jak go włączyć lub wyłączyć?

Trzeba przejść do ustawień, wybrać „Połączenia” lub „Sieć i Internet”, następnie „Sieci komórkowe” i tam odhaczyć „Roaming danych”. To pierwszy krok. Często trzeba jeszcze wybrać operatora sieci w sekcji „Operatorzy sieci”. Po tapnięciu ręcznego wyszukania operatorów wybieramy tego, który nas interesuje i próbujemy się z nim połączyć.

Tryb samolotowy

Tryb samolotowy wyłącza wszystkie bezprzewodowe połączenia (Wi-Fi, Bluetooth i dane komórkowe) oraz rozmowy. Włączymy go i wyłączymy w ustawieniach Sieci (ponownie – sekcja „Sieć i Internet” albo „Połączenia”), a także z poziomu paska szybkich przełączników ustawień, ściąganych z górnej belki powiadomień.

Wybieramy wtedy przycisk z widoczną ikoną samolotu – domyślnie jest on zawsze wyłączony. To najszybsza i najwygodniejsza metoda. Czasem tryb samolotowy występuje pod nazwą „Tryb offline”.

Oczywiście jeśli macie dodatkowe pytania – piszcie je w komentarzach, a my postaramy się na nie odpowiedzieć.

Partnerem Poradników dla początkujących jest TP-Link Neffos.