Czytelnik pyta: Co z HP Stream 7 i jego aktualizacją do Windows 10? | Tabletowo.pl

Czytelnik pyta: Co z HP Stream 7 i jego aktualizacją do Windows 10?

Dołącz do dyskusji 0

Wczoraj trafiło do mnie pytanie dotyczące tabletu HP Stream 7, którego rozpakowywanie pojawiło się na Tabletowo pod koniec grudnia.

Łukasz pyta:

Kiedy można spodziewać się recenzji HP Stream 7? Mam możliwość sprowadzenia go przez znajomego w bardzo dobrej cenie 340 zł, ale przeczytałem u Was, że tablety mniejsze niż 8 cali będą miały wersję Windows 10 bez pulpitu, co jak dla mnie mija się z celem. A nie chcę pozostać na Windows 8.1. Rozumiem, że aktualizacja będzie darmowa. Proszę o odpowiedź i ewentualnie pierwsze wrażenia po testach.

Zacznę od najprostszego pytania – recenzja powinna ukazać się już w ten weekend, jak tylko nagram wideo i zrobię wszystkie zdjęcia. W Internecie pojawiło się wiele sprzecznych informacji na temat darmowości i dwóch wersji Windowsa 10. Na szczęście Joe Belfiore, szef zespołu Windows, na Twitterze rozwiał wszystkie wątpliwości.

Najważniejsze informacje to:

  • Rzeczywiście pulpit pojawi się jedynie na urządzeniach niemniejszych niż 8 cali, ale zasada ta dotyczy jedynie PRZYSZŁYCH modeli. Posiadacze OBECNYCH 7-calowców z pełnym Windowsem na x86 będą mogli zaktualizować swój system do Windows 10 również w wersji pełnej. Dotyczy to również HP Stream 7.
  • Jak na razie, Windows 10 bez pulpitu dostępny będzie dla producentów tylko na urządzenia z procesorami ARM, a pełny Windows z pulpitem (co było do przewidzenia), tylko dla urządzeń z procesorami architektury x86.
  • Aktualizacja do Windows 10 będzie darmowa przez pierwszy rok dla wszystkich (wspieranych) urządzeń z Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Nie oznacza to, że Windows będzie w formie subskrypcji. Jeśli zaktualizujemy go nie później niż po roku od premiery, po upływie tego czasu NIE będziemy musieli dopłacać za kolejny rok. Jedynie spóźnialscy (ci, którzy nie zdążą zaktualizować w ciągu 12 miesięcy) będą musieli zapłacić za upgrade.
  • Darmowa jest jedyni AKTUALIZACJA, a nie sam system. Producenci laptopów czy komputerów stacjonarnych dalej będą musieli płacić Microsoftowi koszty licencji (dla urządzeń większych niż 9 cali). Tak samo płatna będzie wersja „pudełkowa”, czyli samodzielna, a nie dołączana do urządzenia.

Jeśli chodzi o moje wrażenia – są w przeważającej części pozytywne, szczególnie biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia. Więcej szczegółów w nadchodzącej recenzji – jeśli jest taka możliwość sugerowałbym poczekać, bo sprzęt ma kilka wad, które mogą doskwierać.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona