Soundbar – niewielkie urządzenie, które podniesie jakość dźwięku z twojego TV

Prawie wszyscy więksi producenci audio-wideo mają w swojej ofercie soundbary. Oferta jest zróżnicowana – czym więc kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu? Ten tekst zawiera kilka praktycznych wskazówek odnośnie zakupu oraz przedstawia krótki przegląd rynku.

Dlaczego warto kupić soundbar?

Soundbar to niewielkie urządzenie, przypominające wyglądem belkę, w której umieszczono, w zależności od modelu, od kilku do kilkunastu małych głośników. Sprzęt dedykowany jest przede wszystkim telewizorom – trudno przecież wyobrazić sobie dobry film, widowisko sportowe lub muzyczne bez porządnego audio.

Reklama

Jak wiadomo, odbiorniki TV mają przeciętne możliwości w zakresie pasm przenoszenia. Na rynku jest dosłownie kilka telewizorów, które są w stanie emitować dobre brzmienie bez dodatkowego wsparcia (soundbar). Przykładowo FZ950 Panasonic czy 903 Philips – choć de facto oba modele mają fabrycznie montowane przednie listwy dźwiękowe. Wpływają one znacząco na jakość fonii. Należy pamiętać, że soundbar sparowany ze smartfonem, laptopem lub tabletem może służyć również jako zestaw audio, lecz oczywiście nie jest w stanie konkurować z typowym zestawem Hi-Fi.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru soundbara?

Ważną kwestią przed zakupem belki jest zmierzenie odległości pomiędzy stolikiem, a  dolną krawędzią obudowy telewizora. Tym sposobem unikniemy przypadkowego przysłonięcia niższej części ekranu przez soundbar, gdyż niektóre modele TV są osadzone nisko lub bezpośrednio na nogach np. 803 Philips czy A9F Sony. Zainstalowanie przedniej listwy dźwiękowej bezpośrednio przed TV może też okazać niemożliwe ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni. W przypadku montażu ściennego ten problem staje się nieistotny.

Samsung HW-NW550

Jeśli posiadamy telewizor z zagiętą matrycą (curved), możemy znaleźć na rynku urządzenia ze zbliżoną krzywizną, i tym samym zadbać o estetykę oraz odpowiednie dopasowanie soundbara do odbiornika. W przypadku TV o mniejszej przekątnej ekranu, producenci oferują krótsze belki dźwiękowe, co pozwala zachować pewną proporcję pomiędzy oboma urządzeniami.

Połączenie soundbara z innymi urządzeniami odbywa się przeważnie na podobnych zasadach, tj. w oparciu m.in. o złącze HDMI lub optyczne, Bluetooth, WiFi. W przypadku NFC, WiFi, USB oraz innych wejść, warto przed zakupem sprawdzić dokładnie specyfikację produktu, gdyż niektóre modele są pozbawione wybranych rozwiązań.

Moc to istotny, choć nie najważniejszy, parametr podczas wyboru soundbara. Przypominam, że klasyczny TV ma głośniki 40-60W. Warto więc kupić sprzęt, który będzie dysponował zdecydowanie większa liczbą watów. Prawie zawsze głośnikiem mającym największą moc będzie subwoofer, ale nie jest to jednak regułą. W przypadku Yamaha YAS 207 lub AST 207 można mówić o pewnym wyjątku, ponieważ łączna moc wynosi tu 200W (belka 100W oraz subwoofer 100W). Urządzenia działają w oparciu o system 2.1. oraz obsługują m.in. formaty: Dolby Digital, DTS Digital Surround, DTS Virtual X – koszt około 1,6 tys. zł.

Podstawowa konstrukcja soundbara jest oparta o przednią belkę plus subwoofer. Jeśli podczas zakupu kierujemy się jak najmniejszym rozmiarem urządzenia, lepszym wyborem będzie sprzęt ze zintegrowanym głośnikiem niskotonowym, umieszczonym w przedniej listwie np. Samsung: NW700, MS750. Szczególnie polecałbym ten drugi model, gdyż ma on 5 kanałów, moc 450W i cenę poniżej 2 tys. zł. Uważam jednak, że zewnętrzny subwoofer jest lepszym rozwiązaniem, gdyż dostarczy bardziej wyraźne brzmienie z niskiego pasma.

Samsung HW-NW 700

Istotnym elementem przy wyborze soundbara jest też liczba posiadanych kanałów. Urządzenia działające w systemie 2.1. mają do dyspozycji kanał lewy, prawy oraz subwoofer, odpowiedzialny za reprodukcję niskich tonów. Wersja 3.1. zawiera dodatkowo kanał centralny, wzmacniający np. efekt dialogowy. W zestawach 5.1. znajdziemy ponadto dwa kanały tzw. tylny lewy, prawy (dookólne). Chcąc cieszyć się pełnym surround, zapisanym m.in. na płytach Blu-ray, należałoby wybrać zestaw 5.1. I tu dwie uwagi: uważam, że rozwiązanie w postaci przedniej belki plus subwoofer oraz 2 tylnych głośników (satelitów) daje zdecydowanie lepsze wrażenie akustyczne, niż umieszczenie tylnych dookólnych emiterów w przedniej listwie dźwiękowej.

Na rynku znajdziemy sprzęt pracujący w wersji kanałów 2.1.: Yamaha YAS 207 lub Sony XF9000, mające wbudowane m.in. DTS Virtual X, Vertical Surround Engine – rozwiązania zapewniające znaczne poszerzenie spektrum emitowanego dźwięku. Finalnie umożliwia to uzyskanie przestrzeni znanej z urządzeń wielokanałowych. Trzeba przyznać, że efekt jest zauważalny, ale czy wystarczający? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż każdy może mieć inne oczekiwania i wyobrażenia co do surround. Dużym plusem XF9000 jest zaimplementowanie Dolby Atmos oraz DTS HD High Resolution Audio, zważywszy, że cena urządzenia kształtuje się poniżej 2 tys. zł. Na półkach sklepowych pojawiają się soundbary z liczbą kanałów 6.1. oraz 7.1. Jeśli jednak ktoś szuka bardzo rozbudowanego zestawu audio, zapewniającego maksymalne możliwości, lepszym wyborem może okazać się zastaw kina domowego.

Sony HT -X9000F

Polecane Soundbary – mały przegląd rynku

Jak już wspominałem na początku tekstu, prawie wszyscy więksi producenci RTV mają w swojej ofercie soundbary. Znaczna cześć tych urządzeń jest słaba, dająca plastikowy, przeciętny dźwięk. Chcąc kupić przyzwoity sprzęt, musimy liczyć się z kosztem powyżej 1,5 tys. zł. Oprócz modeli, o których już pisałem, warto zwrócić uwagę na JBL Bar 3.1 (450W) lub Bar 5.1 (510W) – urządzenia oparte kolejno o system 3.1. i 5.1. z zewnętrznym subwooferem o mocy 300W. W modelu 5.1. mamy do dyspozycji 2 głośniki tylne (dookólne), podłączone do jednostki centralnej bezprzewodowo.

JBL Bar 5.1

Model Denon HEOS Home Cinema, co prawda działa tylko w wersji 2.1.-kanałowej, ale uzyskany dźwięk bardzo pozytywnie zaskakuje. Urządzenie oferuje DTS Digital Surround, Virtual Surround Sound, lecz brakuje mu bezprzewodowego modułu NFC.

W ofercie Panasonic modelem wartym polecenia jest HTB885GB – sprzęt działający w opcji 5.1.-kanałowej, mający m.in. Dolby Digital Pro Logic II, cyfrowy dźwięk surround DTS oraz funkcję Dialog Level Control. Cena w granicach 1,7 tys. zł.

Panasonic HTB885

Interesującą propozycją jest HW-N650 od Samsunga za około 1,8 tys. zł. Soundbar ten ma system 5.1., moc 360W oraz Surround Sound Expansion (wzbogacenie dźwięku surround). Niewątpliwie, uzupełnieniem dość szerokiej oferty koreańskiego koncernu, jest model N950, firmowany przez Harman/Kardon. Sprzęt kosztuje 6 tys. zł i ma Dolby Atmos, DT:X oraz wersję kanałów 7.1.4. Zestaw składa się z przedniej belki oraz trzech głośników bezprzewodowych: jednego subwoofera oraz dwóch tylnych. W sumie w sprzęcie zostało umieszczonych 17 głośników.

Jeśli natomiast poszukujecie soundbara w niższej cenie, ale kompatybilnego z Dolby Atmos, proponuję Sony HT-ZF9. Sprzęt działa w oparciu o kanały 3.1. Cena urządzenia w wersji podstawowej (przednia belka plus bezprzewodowy subwoofer) waha się miedzy 3,2 tys. – 3,5 tys. zł. Dodatkowo, do końca roku obowiązuje promocja na głośniki SAZ9R, które można dokupić do urządzenia za 1 zł lub otrzymać w cenie HT- ZF9 (w zależności od sprzedawcy). Po zestawieniu obu produktów od Sony, otrzymujemy soundbar, działający w systemie 5.1., choć cały zestaw, poprzez mechanizmy przetworzenia dźwięku (interpolacje), potrafi emitować sygnał w 7.1.2. Sony HT- ZF9 jest jednym z ciekawszych urządzeń na rynku, mającym funkcję Hi-Res, S-Force Pro Front Surround i obsługę kilku formatów audio z katalogu Dolby i DTS.

Sony HT-Z9F , Sony SAZ9R

Nie sposób pominąć pewnej grupy klientów, która nie uznaje kompromisu, jeśli chodzi o dźwięk. Dla niej jedynym właściwym rozwiązaniem w kwestii zewnętrznego zestawu audio jest zawsze kino domowe. Jednak zdecydowana większość konsumentów, korzystająca z porządnych soundbarów, dających dobrze odwzorowane tony, ciepłe oraz czyste brzmienie, liczbę kanałów 5.1., a nawet 2.1, jest pozytywnie zaskoczona możliwościami, jakimi dają przednie belki dźwiękowe.

Według danych Samsunga, w 2018 r w Polsce zostanie sprzedanych ok. 180 tys. soundbarów. Jest to wynik dobry i nie dziwi, gdyż w wielu przypadkach z małego urządzenia jesteśmy w stanie otrzymać brzmienie bardzo dobrej jakości.

Nazwy modeli soundbarów, użyte we wpisie, zostały podlinkowane do sklepu Media Expert – partnera serwisu Tabletowo.