Czy właśnie tak wygląda dotykowy Office?

office-touch-hero

Pakiet Office dla dotykowego środowiska Windowsa, czyli Modern UI, to chyba najbardziej oczekiwany zestaw aplikacji na tę platformę. Microsoft powinien wprowadzić go wraz z Windows 8, ale tak niestety się nie stało.

Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że Office w wersji Mobile, trafił do konkurencyjnego systemu operacyjnego, czyli iOS dla iPada. Był to policzek dla wszystkich fanów wspierających tę platformę. Microsoft, wraz z nowym prezesem, Satyą Nadellą, wyznacza nową politykę. Nie koncentruje się na promowaniu własnego systemu operacyjnego, lecz wspiera rozwiązania wieloplatformowe, skupiając się na płatnych usługach i subskrypcjach. Od strony biznesowej, działanie takie jest najprawdopodobniej słuszne, ale może gniewać prawdziwych fanów Windowsa i Windows Phone, którzy wiele z rozwiązań dostają później niż konkurencja – nawet w przypadku aplikacji od samego Microsoftu (tak było również w przypadku Skype czy OneNote).

Office w wersji dotykowej zbliża się jednak dużymi krokami i nie wykluczone, że zobaczyliśmy właśnie pierwsze zrzuty z ekranu tego pakietu. Wyciekła prezentacja z jednego ze spotkań Microsoft, na której widać wszystkie główne aplikacje zestawu – w tym Outlooka, czyli appki niedostępnej w pakiecie Office Mobile na iPada. Środowisko ma trafić do odbiorców w drugiej połowie roku, ale nie mamy pewności, czy na screenach widzimy ostateczną wersję programów, czy może są to jedynie protottypy poglądowe, mające na celu wprowadzić do głównych funkcji.

Przekonamy się już wkrótce, ale bez względu na to jak będzie wyglądała ostateczna wersja, moim zdaniem wszyscy użytkownicy Windowsa mogą mieć uzasadnione pretensje, że są traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Dostają pakiet z dużym opóźnieniem, podczas gdy fani konkurencyjnych rozwiązań mogą cieszyć się Officem już od jakiegoś czasu. Pocieszeniem może być jednak fakt, że najprawdopodobniej część nowych urządzeń otrzyma pakiet w standardzie – a przynajmniej jego roczną subskrypcję.