Test Alana Turinga fot. Can a computer talk like a human. Youtube wideo

Chcesz sprawdzić czy rozmawiasz z człowiekiem? Wystarczy jedno słowo

W 1950 roku brytyjski naukowiec, Alan Turing, wymyślił test, który miał w przyszłości pomóc rozpoznać maszynę – sprawdza on zdolność komputera do naśladowania ludzkich zachowań. Teraz powstał czas na stworzenie jego uproszczonej wersji – takiej, w której jedno słowo wystarczy, aby zidentyfikować rozmówcę jako człowieka.

Oryginalny test Turinga wygląda następująco: człowiek prowadzi rozmowę w naturalnym języku z pozostałymi stronami, którymi są losowo ludzie lub maszyny. Jeżeli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określać, czy strona, z którą rozmawia jest komputerem czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test.

Reklama

Naukowcy z MIT i Uniwersytetu Pensylwanii próbowali ten test znacznie uprościć. Chodziło o stworzenie maksymalnie prostego rozwiązania, który pomoże określić czy rozmawiasz z maszyną, czy człowiekiem. Można to nazwać minimalnym testem Turinga. Badacze zadali jedno, podstawowe pytanie:

Jak wyglądało badanie?

Organizatorzy badania zaprosili do niego tysiąc uczestników, którzy zasugerowali 400 słów. Najczęstszymi wyborami była miłość, dusza, współczucie i miłosierdzie. Prawdopodobnie jest to związane z podejrzeniem, że sztuczna inteligencja będzie miała problem ze zrozumieniem znaczenia tych słów. Z ciekawszych przykładów, duża liczba osób wybrała słowo proszę, ale nie podejmę się próby wyjaśnienia, dlaczego.

Naukowcy umieścili wszystkie te słowa w odrębnych kategoriach, a następnie wybrali te najbardziej nominalne w każdej z nich. Padło na takie wyrazy, jak miłość, proszę, miłosierdzie, człowiek, współczucie, empatia, robot, banan, żywy i kupa. W następnej części badania kolejno 2000 uczestników musiało wskazać dwa słowa – jedno takie, które według nich zostało wybrane przez człowieka, a drugie przez robota. Finalnie słowo, które najprawdopodobniej przekona innego człowieka o twoim człowieczeństwie to… kupa.

Musimy jednak wyjaśnić, że sztuczna inteligencja nie brała udziału w badaniu. Eksperyment miał pokazać jak człowiek ma przekonać innych ludzi o tym, że nie jest maszyną. Jak myślicie, jakiego zdania użyłaby sztuczna inteligencja, aby przekonać nas, że jest człowiekiem?

Źródło: ScienceDirectcnet.com
Grafika: YouTube (1, 2)