Czy czarny motyw pozwala zaoszczędzić więcej energii niż ciemny?

Wraz z rosnącą popularnością ekranów wykonanych w technologii OLED, coraz więcej systemów i aplikacji oferuje zmianę w interfejsie obsługi, w której dotychczas białe tło zastępowane jest ciemnoszarym, sporadycznie czarnym. Pozwala to wykorzystać cechę ekranów OLED, które podświetlane są wyłącznie w tych miejscach, na których prezentowana jest treść w kolorze innym niż czarny. Pasjonaci z forum XDA zadali sobie trud zbadania, czy zastąpienie dotychczas stosowanych ciemnych odcieni szarości kolorem czarnym pozwoli na dalsze wydłużenie czasu pracy na baterii.

Procedura testowa została wykonana na smartfonie OnePlus 7 Pro, którego ekran uznawany jest obecnie za jeden z najlepszych dostępnych w smartfonach. Polegała na przeprowadzeniu kilku testów syntetycznych z wykorzystaniem ciemnej szarości oraz głębokiej czerni, a następnie, przy pomocy obliczeń matematycznych, wykonaniu symulacji zużycia energii dla obu odcieni. Co prawda wynik zgodnie z oczekiwaniami wskazał na przewagę typowej czerni, jednak była ona na tyle niewielka, że mieściła się w granicach błędu pomiarowego. Obliczenia matematyczne wskazały, że gdyby motyw „true black” zużył 100 miliwatów, stosowane obecnie „dark gray” zużyją… 100,3 mW. To zdecydowanie zbyt mała różnica, by masowo ingerować w wygląd obecnych motywów, dlatego należy się spodziewać, że producenci oprogramowania zachowają tutaj pełną dowolność.

Odrębną kwestią pozostaje naturalnie sprawa estetyki. Zastosowanie ciemniejszego odcienia może prezentować się lepiej niż obecnie najpopularniejsze rozwiązanie.

Niezależnie od tego, czy będzie to wersja ciemnoszara czy w pełni czarna, motywy ograniczające zużycie energii w ekranach OLED pojawią się oficjalnie w najnowszych wersjach systemów mobilnych. Zarówno iOS 13, jak i Android Q, zaoferują możliwość zmiany kolorystyki wyświetlanych treści na ciemniejszą.

Obecnie popularność ciemnych motywów rośnie w bardzo wysokim tempie, jednak nie tylko ze względu na oszczędność baterii, ale też z racji na często bardziej estetyczny, elegancki wygląd. Sprawia to, że na ich wybór decydują się również posiadacze telefonów z ekranami LCD, których kwestie czasu pracy na baterii w tym zakresie nie dotyczą.

Sam przyznam się, że włączyłem ciemny motyw wszędzie tam, gdzie było to możliwe. A co Wy o tym sądzicie?

Źródło: XDA