Microsoft Lumia 640 LTE

Oto cztery powody, dlaczego Windows Phone nie podbił rynku

Pamiętacie jeszcze mobilnego Windowsa? Niektórzy być może nawet za nim tęsknią, ale system ten odszedł już na śmietnik historii , bowiem Microsoft w końcu przyznał, że przegrał rywalizację z Androidem i iOS. Były inżynier Nokii postanowił wyjaśnić, dlaczego tak się stało i co stoi za porażką.

Pierwszą i najważniejszą przyczyną, przez którą system na urządzenia mobilne od Microsoftu  poniósł klęskę w walce z Androidem, było zwyczajne zbagatelizowanie platformy Google i zbyt późna reakcja na szybko zyskującego na popularności Zielonego Robota. Sam Bill Gates przyznał jakiś czas temu, że przez to koncern z Redmond mógł stracić nawet – uwaga – 400 miliardów (!) dolarów.

Windows Phone, gdyby został odpowiednio wcześnie wydany i spopularyzowany, mógł zagrozić pozycji Androida, który jeszcze kilka lat temu był dość „topornym” systemem, szczególnie wtedy, kiedy „przykryto” go autorskim interfejsem producenta (nie bez powodu TouchWiz Samsunga nazywano przez długi czas „LagWizem”).

Zdaniem byłego inżyniera Nokii, ważnym czynnikiem, jaki przesądził o wygranej Google, był fakt, że koncern z Mountain View oferował (i nadal to robi) pakiet aplikacji i usług, z których korzystają (obecnie) miliardy użytkowników na całym świecie. Gdyby ich zabrakło, Windows Phone mógłby mieć większe szanse na odniesienie komercyjnego sukcesu.

Mobilny system Microsoftu trafił na rynek też zdecydowanie za późno – w 2014 roku użytkownicy Androida i iOS byli już tak przywiązani do używanych przez siebie platform, że nie czuli potrzeby przesiadki na Windows Phone. Szczególnie że wersja „8” nie została zbyt ciepło przyjęta, podobnie jak „okienkowy” Windows 8. Warto jednak wiedzieć, że pomimo tych podobieństw, nad obiema platformami pracowały zupełnie odrębne zespoły.

Były inżynier Nokii uważa też, że do porażki mobilnego Windowsa przyczyniła się również niechęć młodszych użytkowników do samego Microsoftu jako firmy. Niestety, nie rozwinął, skąd miałaby się ona wziąć, więc możemy się tylko domyślać, o co chodziło – ale być może o fakt, że wiele osób postrzega to przedsiębiorstwo jako skostniałą korporację o niezwykle silnej pozycji w segmencie systemów operacyjnych.

A Wy tęsknicie za mobilnym Windowsem? Ja, szczerze mówiąc, w ogóle, gdyż jakoś niespecjalnie przypadł mi do gustu.

*Na zdjęciu tytułowym Microsoft Lumia 640 LTE (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Alberta)

Źródło: MyDrivers przez GizChina