Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 19
fot. twitter.com/VenyaGeskin1

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018?

Do Worldwide Developers Conference 2018 pozostało kilka dni, w związku z czym internet przepełniony jest licznymi plotkami na temat tego, co Apple dla nas przygotowało. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to konferencja dla deweloperów, na pewno ujrzymy na niej nowe wersje oprogramowania. Jednak zapowiada się, że nie jest to koniec nowości, które zaplanowała dla nas firma z Cupertino.

W tym roku Apple ma pokazać mniej urządzeń niż we wcześniejszych latach. Ma to być spowodowane przede wszystkim krytyką inwestorów, którzy poruszyli kwestię uzależnień od elektroniki. Inżynierowie opracowali projekt Digital Health, na który składa się szereg różnych narzędzi pomagających kontrolować spędzany czas przy ich produktach. W ten sposób firma chce pokazać, że dba o swoich klientów i przeciwdziała powstawaniu nałogów.

iOS 12

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 21
fot. Pixabay

Nowa wersja systemu na urządzenia mobilne Apple ma zawierać wiele nowych rozwiązań. Między innymi zostaną wdrożone bardziej zaawansowane funkcje odpowiadające za bezpieczeństwo, a kontrola rodzicielka zostanie wzbogacona aż o dwanaście dodatkowych opcji. Użytkownicy, którzy mają telefon z obsługą NFC, będą mogli otwierać bezprzewodowo drzwi do samochodu czy też pokoju hotelowego. W ramach promowania aktywnego i zdrowego trybu życia, zostanie wprowadzone oprogramowanie Digital Health – z poziomu aplikacji Ustawienia, będzie można monitorować statystyk spędzonego czasu na swoim urządzeniu. Dla miłośników gier zostanie dodana obsługa wieloosobowej rozgrywki z rozszerzoną rzeczywistością. Dodatkowo, FaceTime wzbogaci się o opcję prowadzenia wideokonferencji, a użytkownicy iPhone’a X będą mogli używać animoji podczas wideorozmów.

MacOS 10.14

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 22
fot. Pixabay

W tym roku deweloperzy mieli za zadanie skupić się nad zwiększeniem integracji między MacOS a iOS. Firma pracuje nad projektem, który pozwoliłby na uruchomienie mobilnych aplikacji na komputerach z MacOS. Ponadto, wersja 10.14 ma wzbogacić się o dodatkowe funkcje w aplikacjach: Siri, Spotlight oraz klienta do obsługi poczty. Spekuluje się, że zostanie wprowadzony również panel kontrolny na wzór tego z iOS.

Watch OS 5 i Apple Watch serii 4 

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 23
Apple Watch (fot. Apple)

Na WWDC 2018 nie zobaczymy nowych smartwatchy od Apple. Firma pracuje nad odświeżonymi modelami, które przy zachowaniu obecnych rozmiarów mają mieć większe bezramkowe ekrany. Dzięki takiemu zabiegowi będą kompatybilne ze starymi modelami bransolet. Dodatkowo, w Apple Watch serii 4 ma zostać zaimplementowana funkcja Face ID. Nie wiadomo dokładnie, jakie zmiany zostaną wprowadzone w najnowszym oprogramowaniu. Z racji tego, że w tym roku miał być kładziony nacisk na smart urządzenia, domyślam się, że będzie ich (tych zmian) wiele.

tvOS 12

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 24
fot. Apple

W ostatnim czasie tvOS doczekał się aktualizacji do wersji 11.4, w której została dodana obsługa AirPlay 2. W poniedziałek mamy zobaczyć wersję 12.0. Wydaje mi się, że nie zostanie wdrożonych wiele zmian, lecz możemy się spodziewać odświeżonego widoku powiadomień oraz nowych funkcji głosowych.

ARKit 2.0

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 25
fot. Apple

Wraz z premierą iOS 11 Apple udostępniło deweloperom ARKit, własną platformę programistyczną, umożliwiającą w łatwy sposób tworzenie aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości. Technologia ta pozwala na umieszczenie wirtualnych obiektów w dowolnym miejscu za pomocą iPhone’a lub iPada. Najnowsza wersja ma wprowadzić jeszcze więcej opcji dla twórców aplikacji, które pozwolą tworzyć lepsze i bardziej zaawansowane projekty.

iPhone SE 2

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 26
fot. Apple

Od dawna krążą plotki na temat nowej wersji iPhone’a SE. Pierwsza generacja została zaprezentowana dwa lata temu i podbiła serca klientów, dzięki swoim kompaktowym rozmiarom oraz atrakcyjnej (jak na Apple) cenie. Na temat wyglądu pojawiło się sporo sprzecznych doniesień. Jedne źródła twierdzą o zbliżonym wyglądzie do iPhone’a X, a inne o delikatnych zmianach względem aktualnego modelu.

Jeśli chodzi o podzespoły, iPhone SE 2 ma być wyposażony w procesor Apple A10 Fusion, 2 GB pamięci operacyjnej oraz 32 GB lub 128 GB na dane użytkownika. Dodatkowo miałby obsługiwać bezprzewodowe ładowanie (to sugeruje użycie szklanej obudowy).

HomePod

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 27
fot. Apple

Na zeszłorocznej konferencji Apple pokazało swój inteligentny głośnik HomePod. Niestety, produkt nie sprzedał się tak, jak oczekiwał producent, głównie przez wygórowaną cenę, która oscyluje w granicach 350 dolarów. Tym razem, na wzór Google Home Mini i Amazon Echo Dot, ma zostać zaprezentowany nowy i tańszy HomePod. Dzięki niżej cenie, większa grupa użytkowników mogłaby sobie pozwolić na domowego asystenta.

iPad Pro i MacBooki 

Czego możemy się spodziewać na WWDC 2018? 28
fot. Tabletowo

Od dłuższego czasu mówiło się o nowym Macbooku, który miałby zastąpić aktualnego, już dość starego, MacBooka Air. Tak samo pojawiały się doniesienia o nowej wersji iPada Pro oraz odświeżeniu podzespołów w MacBookach Pro. Niestety, prawdopodobnie producent nie pokaże tych urządzeń na WWDC 2018. Możliwe, że zostaną one zaprezentowane w późniejszym terminie lub dopiero w przyszłym roku.

Przypomnę, że Worldwide Developers Conference 2018 odbędzie się 4 czerwca o godzinie 19:00 polskiego czasu. Konferencja będzie transmitowana na żywo w internecie. Abyś mógł obejrzeć transmisję, musisz korzystać z:

  • urządzenia z systemem iOS 10/11 lub macOS Sierra/High Sierra z uruchomioną przeglądarką Safari
  • komputera z systemem Windows 10 z uruchomioną przeglądarką Edge

jeśli spełniasz jeden z powyższych warunków, możesz oglądać konferencję na stronie internetowej Apple.

Źródło: Bloomberg