Podoba Ci się czarny motyw One UI? Samsung Experience też to potrafi, nawet lepiej…

Emocje po Samsung Developer Conference 2018 już nieco opadły, jednak w sieci wciąż pojawiają się różnorakie analizy i przewidywania odnośnie przyszłości smartfonów tego producenta. Mam jednak wrażenie, że to nie kwestia składanego ekranu, a pomysł Samsunga na najnowszą wersję nakładki One UI, budzi największe kontrowersje. Opinie na ten temat są mocno podzielone, aczkolwiek jeden z aspektów cieszy się ogólną aprobatą, pomimo, że w łatwy sposób można go uzyskać w obecnej wersji nakładki.

O czym dokładnie mowa? Czytając w sieci komentarze użytkowników pod artykułami czy filmami prezentującymi One UI, zauważyłem, że te pozytywne w zdecydowanej większości dotyczą zastosowania w systemie czarnego motywu. Czerń, szczególnie w amoledach, niesie za sobą wiele zalet – wpływa korzystnie na czas pracy na jednym ładowaniu i w mojej ocenie po prostu lepiej wygląda. W pełni rozumiem więc zadowolenie klientów informacją, że taka kolorystyka zostanie użyta w nowej wersji systemu.

Reklama

To, co jest dla mnie mniej zrozumiałe, to fakt, że użytkownicy zdają się nie wiedzieć, że możliwość korzystania z czarnego motywu jest w bardzo prosty sposób możliwa do uzyskania w obecnej wersji nakładki Samsung Experience.

Jak?

Nie mam tu na myśli rozwiązań typu Substratum, które oczywiście daje zdecydowanie większe pole manewru, jak zmiana wyglądu zewnętrznych aplikacji (Facebook, Instagram, Twitter, itd.), ale funkcjonalność wbudowaną w system.

W przypadku Koreańczyków nosi ona nazwę Samsung Themes i jest dostępna z poziomu ustawień, pod opcją „Tapety i motywy”. Podejrzewam, że niewiele osób tam zagląda (a jeśli już to tylko w celu zmiany tapety), gdyż z reguły tego typu opcje wbudowane w system pozwalają jedynie na zmianę domyślnego tła pulpitu i kilku ikonek, jednak niektórzy producenci, jak np. Samsung czy Huawei, pozwalają dokonać nieco większych modyfikacji.

Jak możecie zobaczyć na powyższych zrzutach ekranu, czerń w połączeniu z Samsung Experience prezentuje się naprawdę nieźle. Zmianie ulega nie tylko kolorystyka, ale choćby przyciski nawigacyjne, które są w mojej ocenie dużo ładniejsze od domyślnych.

Używany przeze mnie na tym przykładzie motyw, Android P Blue Black, jest niestety płatny (każdy z motywów można przetestować przed zakupem), jednak bez problemu odnajdziecie setki darmowych. Dodatkową zaletą jest fakt, że możemy ich używać na każdym modelu posiadającym Samsung Experience, gdyż aktualizacja do One UI ma być zarezerwowana jedynie dla wybranych modeli (przynajmniej na razie).

Jeżeli, podobnie do mnie, nie jesteście fanami nowej wersji nakładki Samsunga (choć pamiętajmy, że to co obecnie reprezentuje to jej wczesna wersja), a chcielibyście domyślną biel zastąpić czernią wzorem One UI, polecam Wam zapoznać się z ofertą Samsung Themes.

Zdaję sobie sprawę, że dla części z Was, opisywana funkcja nie jest niczym nowym i używacie jej od dawna (jeżeli tak to dajcie znać w komentarzach jaki motyw polecacie, nie tylko w przypadku Samsunga, ale również nakładek innych producentów). Mam jednak nadzieję, że choć dla niektórych z Was, tekst okaże się pomocny.