fot. PC Geeks USA

Coraz więcej urządzeń pada ofiarą złośliwego oprogramowania. Szczególnie tych z Androidem

Według najnowszego raportu Nokii, nasze urządzenia coraz częściej padają ofiarą złośliwego oprogramowania. Najbardziej podatne na ingerencję z zewnątrz są jednak te, które pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

W drugiej połowie 2016 roku liczba zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem smartfonów wzrosła aż o 83% w porównaniu z pierwszą połową 2016 roku. W dodatku inteligentne telefony odpowiadały za aż 85% wszystkich przypadków zarażonych urządzeń mobilnych w tym okresie.

Najczęściej ofiarami złośliwego oprogramowania padały sprzęty, działające pod kontrolą systemu operacyjnego Android. W drugiej połowie 2016 roku stanowiły one bowiem aż 81% całości. Również dość sporo, bo 15%, to urządzenia z Windowsem i PeCety. Jedynie 4% przypadków to iPhone’y oraz inne.

fot. Nokia

Jak wynika z badań Nokii, urządzenia z Androidem są zdecydowanie najłatwiejszym celem. W porównaniu z poprzednim (2015) rokiem, odnotowano bowiem wzrost przypadków zainfekowania złośliwym oprogramowania o oszałamiające 95%!

Nokia przy okazji zwraca uwagę, że bardzo podatne na ataki z zewnątrz są urządzenia z segmentu Internetu Rzeczy (z ang. IoT, Internet of Things). Z uwagi na fakt, że w większości przypadków nie są one nijak zabezpieczone, przy odrobinie wysiłku mogą posłużyć do zmasowanego ataku DDoS. Zarówno producenci, jak i sami użytkownicy powinni więc zadbać o tę kwestię.

Źródło: Nokia przez Phone Arena, Nokia przez GizmoChina; PC Geeks USA (grafika wyróżniająca)