Co wybrać dla ucznia: laptop czy tablet?

Razem z firmą Lenovo znaleźliśmy ciekawe rozwiązanie

Akcja partnerska

Rozpoczynający się rok szkolny od wielu lat wiąże się z szeregiem dylematów związanych z kompletowaniem wyprawki szkolnej. Poza książkami, zeszytami i kompletem przyborów wybieramy urządzenie, które zapewni dostęp do materiałów multimedialnych. Odpowiedzi na pytanie, czy lepszym wyborem będzie laptop, czy tablet, poszukaliśmy razem z firmą Lenovo. Udało nam się znaleźć rozsądne rozwiązanie odpowiadające wszystkim potrzebom.

Laptop? Tablet? A może jedno i drugie?

Dokonując wyboru między laptopem a tabletem, należy wziąć pod uwagę, że są to urządzenia o zupełnie innej charakterystyce. Nawet najbardziej kompaktowy ultrabook nie zapewni takiego komfortu konsumowania treści multimedialnych, co tablet. Zawsze też będzie nieco większy i cięższy, powodując nadmierne obciążenie w i tak przeładowanych tornistrach. Z drugiej strony fizyczna klawiatura, spory ekran i system operacyjny klasy PC to cechy laptopa, obok których nie można przejść obojętnie. Nawet, gdy podłączymy do tabletu dodatkowe akcesoria, nie uda się uzyskać wygody pracy znanej z typowego notebooka.

Jak co roku tornistry, w tym nasz, pojawiły się w szkołach

W tej sytuacji najbardziej rozsądnym wyjściem wydaje się zakup obu rozważanych urządzeń i powierzenie tabletowi zadań związanych z przyswajaniem wiedzy i zapewnieniem dostępu do zgromadzonych materiałów w dowolnym miejscu. Za pracę kreatywną i czynności wymagające większej mocy obliczeniowej czy profesjonalnego oprogramowania odpowiedzialność spocznie na laptopie. Takie rozwiązanie wydaje się być obarczone jedną, ale bardzo istotną wadą – ceną. Nie jest to, na szczęście, problem nie do rozwiązania.

Nie mogło zabraknąć nowego laptopa i, jak to w Tabletowie, tabletu :)

Okazuje się, że Polacy decydując się na zakup laptopa przeznaczają na ten cel najczęściej około 3000 złotych. Pozwala to na zakup sprzętu o solidnych parametrach, które zapewnią komfort użytkowania na przynajmniej kilka lat. Można jednak tak dobrać specyfikację komputera, by ten zapewniał wszystko to, co niezbędne do nauki przez długi czas, jednocześnie optymalizując koszty tak, by wystarczyło na oba urządzenia. Z pomocą przychodzi tutaj firma Lenovo, z portfolio której wybraliśmy taki laptop i tablet, by w jednym i drugim przypadku zapewnić jak najwyższą wydajność, pozostając przy tym w rozsądnym pułapie cenowym. Ważnym kryterium było również to, by zarówno notebook, jak i tablet, mogły posłużyć całej rodzinie – w czasie, gdy uczeń będzie korzystał z jednego z urządzeń, drugie pozostaje do dyspozycji domowników.

Ale zanim do szkoły, najpierw pożywne śniadanie: kawa i informacje

Polecany laptop – Lenovo IdeaPad C340 (14)

Szukając laptopa, który moglibyśmy z czystym sumieniem polecić do zastosowań szkolnych czy akademickich, nakreśliliśmy naszemu partnerowi następujące kryteria. Przede wszystkim musiała to być konstrukcja uniwersalna, dająca szerokie możliwości personalizacji. Chcieliśmy, by to użytkownik mógł zdecydować, czy woli procesor Intel®Core™, czy może AMD. Tańszy a mniej wydajny, czy nieco droższy, zapewniający większy komfort pracy. Podobnie z dedykowaną kartą graficzną – warianty mają być dostosowane do możliwości i potrzeb użytkownika. Kolejnym kryterium był rozmiar wyświetlacza – między 13 a 14 cali. Taka powierzchnia wydaje się być idealna do codziennych zastosowań, o czym świadczy chociażby fakt, że najpopularniejsze notebooki biznesowe wykorzystują właśnie taką przekątną. Chcieliśmy również, by proponowany sprzęt wyróżniał się na tle swoich rywali z tej samej półki cenowej ciekawymi dodatkami. Lenovo podjęło rękawice i oto w otrzymanym plecaku znalazł się model IdeaPad C340, z ekranem o przekątnej 14 cali.

Możliwość składania znacząco ułatwia oglądanie filmów

Nietypowo, najpierw zajrzyjmy pod maskę. Tu możemy znaleźć cały wachlarz procesorów – każdemu według potrzeb. Zwolennicy Intel®Core™ mogą wybierać właściwie w całym przekroju marki – od Pentium Gold po modele serii i7. Coś od AMD? Jak najbardziej! Jest budżetowy Athlon i nieco mocniejszy Ryzen, który może pochwalić się bardzo dobrą grafiką zintegrowaną. W sprzedaży pojawią się również opcje z dedykowanym GeForcem MX230. Całość uzupełniona dyskiem SSD i pamięcią RAM od 4 do 16 GB. Można więc bardzo dokładnie dopasować specyfikację, a co zatem idzie, również koszty, do indywidualnych preferencji. Co zwraca uwagę, model C340 nawet w najtańszej wersji pozwoli na komfortowe przeglądanie internetu czy pracę w aplikacjach biurowych.

Tak umieszczone głośniki nie zostaną zakryte podczas oglądania filmów

Jak wiemy, nie samą nauką uczeń żyje, dlatego dobrze byłoby, żeby laptop, na którym przyjdzie mu pracować, oferował coś specjalnego. W przypadku Lenovo IdeaPad C340 takim dodatkiem są zawiasy pozwalające umieścić ekran pod kątem rozwartym względem podstawy. Przydaje się to zwłaszcza do oglądania filmów czy w sytuacji, gdy chcemy coś narysować bezpośrednio na ekranie. Tutaj jest to możliwe, ponieważ opisywany laptop występuje również w konfiguracjach z ekranem dotykowym. Opcjonalnie można go wyposażyć w dedykowany rysik. W ten sposób laptop przekształca się jednym ruchem ręki w elektroniczny szkicownik. W sam raz dla młodych artystów!

Lenovo nie zapomniało o komplecie portów

Polecany tablet – Lenovo Tab P10

Co musi oferować tablet z Androidem, by móc go polecić jako narzędzie edukacyjne? Przede wszystkim zapewniać wysoki komfort podczas przyswajania wyświetlanych treści. Do tego przyda się duży ekran w rozdzielczości co najmniej Full HD oraz mocna bateria. Przyda się również modem LTE – wciąż w wielu szkołach i uczelniach nie ma powszechnego dostępu do WiFi. Do tego, póki pogoda dopisuje, warto pogodzić przyjemne z pożytecznym i uczyć się przebywając na świeżym powietrzu. Oczywiście, w naszym zestawie tablet jest niejako sprzętem dodatkowym, dlatego bardzo istotna jest rozsądna cena. Prawdę powiedziawszy, nie spodziewałem się, że w wyprawce od Lenovo znajdę cokolwiek ciekawego. Tymczasem wypakowałem z plecaka bardzo nowoczesną konstrukcję, którą jest model Tab P10.

Tablet najlepiej przenosić w dopasowanym, praktycznym etui

Samo urządzenie to konstrukcja o przekątnej ekranu 10,1 cala i rozdzielczości Full HD. Ekran został wykonany w technologii IPS – możemy zatem liczyć na dobre odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia obrazu – w sam raz do grupowego oglądania filmów czy przedstawiania prezentacji na forum klasy. Zastosowany procesor to jednostka Qualcomm Snapdragon 450, która bez problemu poradzi sobie z przeglądaniem filmów, mobilnymi wersjami aplikacji biurowych czy odtwarzaniem multimediów. Wbudowana bateria zapewnia nawet do 15 godzin pracy na włączonym ekranie. Zakładając wykorzystanie tabletu przez 3 godziny dziennie wystarczy na cały szkolny tydzień.

Będącym jednocześnie uniwersalną podkładką

Dzięki autorskiej technologii Lenovo, samym tabletem można w bardzo łatwy sposób dzielić się z rodziną. Każdy domownik ma możliwość utworzenia swojego własnego konta użytkownika, do którego zostanie zalogowany dzięki wbudowanemu w tablet czytnikowi linii papilarnych. Dzięki temu może indywidualnie dopasować ustawienia systemu czy wybrać własną tapetę. Dodatkowo każdy profil dysponuje niezależnymi aplikacjami do obsługi serwisów społecznościowych, przez co nie trzeba pamiętać o wylogowaniu czy ponownej konfiguracji Facebooka czy Twittera.

Sam tablet został wykonany z wysokiej jakości materiałów – konstrukcja to w całości metal i szkło. Po umieszczeniu w dedykowanym etui, na przykład takim, jak na zdjęciach, można bez obaw przekazać tablet młodszemu rodzeństwu.

Jak efektywnie wykorzystać taki zestaw?

Opisując edukacyjne zastosowania laptopa i tabletu chciałbym również poświęcić chwilę na przekazanie kilku rad dotyczących zarządzania czasem i planowania, z odpowiednim wyprzedzeniem, poszczególnych aktywności. Będzie też kilka słów odnośnie priorytetyzacji zadań.

Sumienne prowadzenie kalendarza to podstawa

Proces edukacji jest procesem wyjątkowo czasochłonnym. Szkoła, korepetycje, zadania domowe, powtórki, nauka do klasówek i egzaminów. Dużo tego, dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć się zarządzania własnym czasem. Ta wyjątkowo przydatna umiejętność pozwoli bardzo szybko przekonać się o tym, jak, dzięki wcześniejszemu planowaniu, można uzyskać bardzo dużo wolnego czasu na odpoczynek, spotkania ze znajomymi i inne przyjemności. Rozwinięte zdolności menadżerskie to klucz do kariery w bardzo wielu branżach. Warto pamiętać, że idealny menadżer potrafi, przede wszystkim, wzorowo zarządzać samym sobą. Warto więc uczyć się tej sztuki już od najmłodszych lat. Wygospodarowanie sporej ilości wolnego czasu to nie jedyna korzyść. Dzięki skrupulatnemu prowadzeniu kalendarza nie zdarzy się zapomnieć o klasówce, przeczytaniu lektury czy urodzinach kolegi z klasy. Zbudowanie własnej agendy jest bardzo proste. Przyda się tablet i dowolny program do obsługi kalendarza z funkcją synchronizacji. Może to być, na przykład, Kalendarz Google czy Microsoft Outlook. W wersji na Androida oba są bezpłatne.

Gdy już zainstalowaliśmy wybrany program i uruchomiliśmy synchronizację z chmurą (to bardzo istotne!) można przystąpić do tworzenia własnej, prywatnej agendy. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie, jako wydarzenia cykliczne, naszego planu lekcji czy rozkładu zajęć oraz odpowiednia, dostosowana do własnych preferencji konfiguracja powiadomień. Dzięki temu odpowiednio wcześniej otrzymamy powiadomienia o nadchodzących zajęciach (koniec z zapominaniem stroju na WF!). Dokładnie tak samo wprowadzamy zajęcia pozalekcyjne – korepetycje, zbiórki, kursy i inne cykliczne. Jeśli powyższe kroki wykonaliśmy z należytą starannością właśnie patrzymy na nasz tygodniowy plan zajęć. Dużo wolnych przestrzeni, prawda? Chwilka z Asystentem i Mapami Google i mamy zaplanowane wszystko, łącznie z dojazdem odpowiednim środkiem transportu na poszczególne wydarzenia.

Aparat w tablecie, przydatny w awaryjnych sytuacjach

Teraz warto przyjrzeć się opcji ustawiania przypomnień. Tam wprowadzamy informacje o klasówkach, potrzebnych pomocach naukowych oraz innych, o których warto pamiętać. Jako zdarzenia jednorazowe wprowadzamy wszystko to, co nie jest cykliczne, a wymaga poświęcenia naszego czasu, na przykład rezerwujemy czas na naukę do większego egzaminu, czytanie lektury czy nieco bardziej ambitną pracę domową. Projekt wymagający pracy w grupie? Warto do wydarzenia dodać jego wszystkich uczestników, tak, by ich własne kalendarze wysłały im odpowiednio wcześniej przypomnienie. Już nikt nie powie, że tak wiem, mieliśmy robić projekt, ale zapomniałem.

Wbudowanym głośnikom wystarczy mocy na prezentację dla całej klasy

Drogi uczniu, teraz ponownie spójrz na swój kalendarz. Zapewne w dalszym ciągu patrzysz na sporą ilość pustej przestrzeni. To czas dla Ciebie! Zobacz, ile wolnego zyskałeś dzięki temu, że poświęciłeś kilkadziesiąt minut na to, by wszystko dobrze zaplanować. Ciesz się nim, odpoczywaj, baw się, zasługujesz!

Pamiętaj o priorytetach!

Nabyte w ten sposób umiejętności w życiu zawodowym są bezcenne. Oczywiście, jedna uwaga, są wydarzenia ważne i ważniejsze, dlatego musimy nadać właściwe priorytety podejmowanym działaniom. W wirtualnym kalendarzu to bardzo proste. Służą do tego flagi w odpowiednich kolorach. Trzeba nauczyć się ich mądrego wykorzystania. Założone wcześniej ramy czasowe muszą być gotowe na elastyczność i to, co nagłe i niezapowiedziane. Odpowiednie kolory flag pomogą się rozeznać w tym, za co chwycić najpierw po wymuszonej zmianie planów.

Dane w tablecie zabezpiecza skaner linii papilarnych

Włącz synchronizację!

Wcześniej pisałem, że szczególnie ważne jest włączenie synchronizacji w wykorzystywanych programach. Dzięki temu odpowiednie komunikaty można odbierać nie tylko na tablecie, ale też, na przykład, na smartfonie czy komputerze stacjonarnym. Warto by swój harmonogram czy notatki mieć zawsze pod ręką.

Obecny również w laptopie

Komputer czy tablet? Razem raźniej!

Na koniec kilka słów podsumowania. Planując wydatki na wyprawkę szkolną warto, o ile tylko budżet na to pozwala, wyposażyć ucznia zarówno w przenośny komputer typowo do potrzeb edukacyjnych, jak i tablet, który pomoże w dostępie do wiedzy w każdych okolicznościach. Poza nauką oba urządzenia zapewniają całe spektrum zastosowań – począwszy od optymalizacji czasu poświęcanego na czynności związane z nauką, po, równie ważną, rozrywkę. Wiadomo powszechnie, że pozytywne nastawienie i zrelaksowany umysł pomagają uczyć się szybciej, ale też zapamiętać więcej i dokładniej. Jest jeszcze aspekt motywacyjny – po stronie ucznia czy studenta jest sprawić, że nabyty sprzęt się zamortyzuje, przynosząc odpowiednie wyniki w nauce. Dodatkowo, zestaw proponowany przez Lenovo pozwoli na zapewnienie komfortowych warunków nauki, w tym dostępu do najnowszych źródeł wiedzy, również tych multimedialnych, stanowiąc przy tym bardzo rozsądną propozycję cenową, którą z pewnością warto rozważyć.

Razem z całą redakcją Tabletowo.pl oraz firmą Lenovo życzymy wszystkim uczniom i studentom wielu sukcesów w nadchodzącym, pełnym wyzwań roku!