Citroen 19_19
Copyright Sébastien STAUB @ Continental Productions

Citroen 19_19 – przyszłość motoryzacji według Francuzów

Z okazji 100-lecia marki Citroen, francuski gigant motoryzacyjny zaprezentował kosmiczny koncept z elektrycznym napędem.

Trudno uwierzyć, że pierwszy model francuskiej marki trafił do produkcji 28 maja 1919 roku. Ponad 100 lat istnienia koncernu było głównym założeniem podczas projektowania elektrycznego pojazdu okraszonego oznaczeniem 19_19.

Reklama

Koncept nie tylko nawiązuje do wspomnianej bogatej historii, ale opiera także swe wzornictwo na świecie lotnictwa. Przeszklony, wysoko wystający kokpit, zakończony wklęsłą szybą tylną przypomina kabinę śmigłowca. Szerokie nadkola oraz liczne wystające elementy karoserii mają nie tylko wpływ na aerodynamikę konstrukcji, ale także upodobniają pojazd do współczesnych samolotów bojowych.

Wszechobecne, sprytnie wkomponowane znaczki producenta nawiązują swym kształtem do tych znanych z pierwszych modeli Citroena, a robiące wrażenie, 30-calowe obręcze pozostają nieruchome w trakcie obrotu kół. Przy tym wszystkim Citroen 19_19 zachowuje prawdziwie futurystyczny wygląd przywołujący na myśl statki kosmiczne z filmów science fiction.

Post-production: Astuce Productions

Samochód zachwyca również we wnętrzu. Znajdziemy w nim bowiem trzy oddzielne kanapy oraz materiały wpasowujące się do współczesnych trendów wystroju domowych salonów. Znana ze współczesnych modeli samochodów deska rozdzielcza została zastąpiona potężnym ekranem projekcyjnym, a kierownica przypomina tu bardziej minimalistyczny wolant samolotowy. Jak wynika ze wstępnych opisów, pojazd ma samodzielnie rozpoznawać kierowcę, wchodzić z nim w pełną interakcję i korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji głosowej.

Zaawansowane technologie mają towarzyszyć nam również w trakcie samej jazdy. Jak przystało na samochód przyszłości, Citroen 19_19 będzie miał m.in. aktywne zawieszenie, innowacyjny system sterowania, a także możliwość jazdy autonomicznej za sprawą laserowych czujników zamontowanych na dachu.

Zaprezentowany koncept mierzy 4655 mm, ma 2240 mm szerokości i 1600 mm wysokości. Za jego napęd służą dwa elektryczne silniki trakcyjne dysponujące mocą 340 kW oraz maksymalnym momentem obrotowym 800 Nm. Producent zapewnia, że pojazd można rozpędzić od 0 do 100 km/h w zaledwie pięć sekund, a jego maksymalna prędkość wynosi 200 km/h. Zasięg 19_19 nie jest potwierdzony, jednak nieoficjalnie mówi się o 800 km.

Post-production: Astuce Productions

Czy samochód kiedykolwiek trafi do produkcji? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne: już teraz stanowi on świetny przegląd rozwiązań motoryzacyjnych, które być może niebawem ujrzymy w innych pojazdach. Jest na co czekać.

źródło: Citroen