Chrome z gestami ekranu – testowa wersja przeglądarki na Androida czerpie inspirację z iPhone’ów

Google Chrome na systemie iOS ma kilka przyjemnych w użytku funkcji, których na Androidzie brakuje. Dostosowując się do iPhone’ów, przeglądarka rozpoznaje tam gesty – na przykład przesunięcie palca prawo lub w lewo spowoduje przejście do poprzedniej lub następnej strony. Wydaje się, że funkcja ta trafi również do androidowego wydania aplikacji.

Na razie chodzi o bardzo wczesną wersję Chrome’a na Androida, która miałaby wspierać gesty podobne do tych z iOS-a. Przewijanie ekranu w lewo lub prawo dawałoby nam możliwość nawigacji „do przodu” oraz przejście do poprzednio przeglądanej strony. Chrome na Androida rozpoznaje już jeden gest ekranowy – jest to przeciągnięcie palcem od góry do dołu, co powoduje odświeżenie się strony.

Reklama

Może minąć kilka tygodni, zanim zobaczymy gesty w Chrome na Androidzie w akcji. Kiedy deweloperzy przeglądarki zdecydują się na rozpoczęcie programu testów, w pierwszej kolejności z gestów skorzystają osoby mające zainstalowaną niestabilną, eksperymentalną wersję Google Chrome – Canary. Dopiero później przejdzie ona do wersji beta i wszystkich użytkowników.

Taka obsługa przeglądarki na Androidzie może nastręczać pewnych trudności, gdyż większość programów korzysta z wysuwanego z lewej strony menu typu „kanapka”. Testy są więc niezbędne.

Wydaje się jednak, że gesty na Androidzie są nieuniknione. Kolejni producenci wyposażają w nie swoje nakładki systemowe, więc to tylko kwestia czasu, kiedy i deweloperzy zewnętrznych aplikacji dostaną od Google konkretne wskazówki dotyczące tego, jak implementować obsługę gestów w programach na Androidzie.

 

źródło: 9to5google dzięki fonearena