Acer Chromebook Tab 10 (fot. Acer)

Chrome OS z lepszą integracją z Androidem i Asystentem Google

Chrome OS nie jest zbyt popularnym systemem operacyjnym – więcej ludzi używa komputera z Linuxem na pokładzie, niż sprzętów z logo Chrome na obudowie. Nie można mu jednak odmówić prostoty i lekkości – w zupełności wystarcza do tego, by za jego pośrednictwem przeglądać zasoby sieci i tworzyć proste dokumenty. Oprogramowanie od Google doczekało się właśnie ważnej aktualizacji, a co za tym idzie, lepszej integracji z Androidem oraz Asystentem.

Chrome OS od dłuższego czasu może uruchamiać aplikacje napisane dla systemu Android. Jest to zasługa zaszytego w nim podsystemu, bazujacego na Androidzie Nougat. Ta wersja oprogramowania ma już jednak ponad dwa lata i dlatego Google zadecydowało o zaktualizowaniu owego podsystemu do Androida Pie. Nowa wersja Chrome OS jest właśnie sprawdzana przez testerów i zaoferować ma użytkownikom kilka istotnych usprawnień.

fot. Chrome Unboxed

Wygląd aplikacji Ustawienia na nowej wersji Chrome OS jest podobny do tego, który można zobaczyć na tabletach lub telefonach z Androidem. Na tę chwilę jednak kiepsko zagospodarowano ów ekran ustawień – Google mogłoby nieco bardziej ergonomicznie go rozplanować, a na pewno nieco powiększyć. Z pewnością jednak dojdzie do pewnych poprawek, zanim nowa wersja Chrome OS trafi do wszystkich użytkowników.

fot. Chrome Unboxed

Druga spora zmiana dotyczy Asystenta Google. Pasek wyszukiwania u góry Chromebooka został zastąpiony paskiem Asystenta Google wraz z sugerowanymi witrynami i aplikacjami umieszczonymi pod paskiem. Po uruchomieniu, Asystent otwiera spory panel w centralnej części pulpitu, dzięki czemu jest bardzo czytelny i wygodny w obsłudze.

Asystent Google w Chrome OS (fot. Chrome Unboxed)

Obecnie, jak już wspomniałem, nowe funkcje dostępne są dla testerów wczesnych wersji Chrome OS. Można jednak założyć, że wszystkim użytkownikom udostępnione zostaną jeszcze w tym roku, być może już w listopadzie.

https://www.tabletowo.pl/2018/05/09/chrome-os-aplikacje-linux/

Źródło: Android Central