Chrome 69 już nadchodzi, a wraz z nim między innymi wsparcie dla notcha | Tabletowo.pl

Chrome 69 już nadchodzi, a wraz z nim między innymi wsparcie dla notcha

Dołącz do dyskusji 0

Od czasu do czasu informujemy Was co ciekawego dzieje się w świecie mobilnego Chrome’a – na ogół są to pomysły dostępne w niestabilnych wersjach aplikacji, które zwróciły naszą szczególną uwagę. Od wstępnej implementacji do realizacji daleka droga, ale Chrome Beta 69 to już ostatni kamień milowy przed wersją oficjalną, a w aktualizacji pojawiło się kilka interesujących funkcji.

Pierwszą z interesujących nowości, którą prawdopodobnie już niedługo ujrzymy w stabilnym Chrome na Androida, jest wsparcie dla wcięć w ekranie, które są znane i (nie)lubiane szerzej jako notch. Najlepiej można zobrazować to na podstawie atrybutu CSS viewport-fit=cover znanego od strony użytkowej tym, którzy korzystają z Safari na swoim iPhonie X.

Chrome 69 w wersji beta „rozumie” te same atrybuty, które zostały przygotowane na pierwszą powszechną notchową platformę, czyli Safari na iPhone X (Essential Phone był wcześniej, ale nim mniej się przejmowano ;)). Oznacza to, że wszystkie strony, które w swoim kodzie niejako uwzględniły posiadaczy wcięć na ekranie jabłka, uwzględniły również tych, którzy mają zielonego robocika. A w każdym razie tych, którzy będą mieli sześćdziesiątą dziewiątą wersję przeglądarki giganta z Mountain View.

Psst! Aby uruchomić tę funkcję u siebie, musicie upewnić się, że macie uruchomioną flagę #enable-display-cutout-api 

Kolejną ciekawostką jest to, że nowy Chrome pragnie być używany na smartfonach z Android Go na pokładzie w jeszcze szerszym spektrum. Przeglądarka ta jest preinstalowana również w przypadku okrojonego systemu operacyjnego, a więc Google zadbało o to, aby Chrome pracował jako przeglądarka plików multimedialnych, co pozwoli niektórym na pozbycie się co najmniej jednej aplikacji.

Następną nowością jest również nowy menadżer pobierania, który pojawił się już na łamach Tabletowo – wtedy rozmawialiśmy o wersji Canary, a teraz – Beta.

To już wszystkie interesujące nowości, jakie Google zaimplementowało w najnowszej becie swojej przeglądarki mobilnej – jeżeli testy wypadną pozytywnie, to do następnych wersji trafi tam zapewne funkcja Quick Reply oraz podpowiadanie podobnych artykułów. A na osłodę oczekiwania dodam, że Chrome 69 w wersji na wszystkie komputery będzie obsługiwał tryb Picture-in-Picture! ;)

Jeżeli chcecie potestować nową betę Chrome’a, to możecie kliknąć w poniższy baner, aby pobrać aplikację na swojego smartfona

źródło: Android Police
grafika główna: Pexels

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona