Chińskie pociągi rozwiną (prawie) taką samą prędkość jak statki powietrzne!

Gdy myślę o szybkiej kolei coraz częściej przed moimi oczami ukazuje się Państwo Środka. Chińczycy obecnie pracują nad pojazdem szynowym, który skróci czas przejazdu z Szanghaju do Pekinu o godzinę. Szykuje się alternatywa dla statków powietrznych?

Chińskie pociągi należą do grupy najbardziej nowoczesnych pojazdów na świecie. Obecnie wożące pasażerów na co dzień jeżdżą z prędkością 350 km/h. Dla tego państwa to jednak za mało. Jego obywatele pracują nad koleją magnetyczną, która osiągnie nawet 600 km/h!

Maglev opracowany przez CRRC jest prezentowany w mieście Qingdao i szybko zyskał popularność. Model ujrzał światło dzienne po 3 latach ciągłej pracy nad nim. Konstruktorzy wyjaśniają, że osiągnięcie tej prędkości możliwe jest dzięki technologii magnetycznej i zbudowaniu maszyny z lekkich, a zarazem wytrzymałych materiałów. Tarcie zostało zminimalizowane poprzez zastąpienie tradycyjnych kół poduszką powietrzną. To dlatego tak wielu inżynierów ucieka się do tej idei zarówno w planach, jak i w ich realizacji.

Źródło: CRRC

600 km/h nie będzie stanowiło ograniczenia dla pojazdu. Obecnie przewiduje się, że będzie mógł on rozpędzić się maksymalnie do 926 km/h, ale nie planuje się przewozić pasażerów przy tej szybkości.

Pociąg w pełnej okazałości można obejrzeć w poniższym materiale:

 

Testowa eksploatacja maszyny planowana jest na rok 2020, a jej wprowadzenie do produkcji przewiduje się rok później. W jakim środowisku pociąg będzie przemierzał próbne jazdy? Między innymi w budowanym obecnie centrum eksperymentalnym. Inwestycja ta realizowana jest przez CRRC Qingdao Sifang, która jak można się domyślić, jest spółką CRRC.

Warto dodać, że przedsiębiorstwo CRRC założone w 2015 roku już od pewnego czasu próbuje pokazać obywatelom inne oblicze transportu. 2 lata po wejściu na rynek, CRRC zaprezentowało tramwaj jeżdżący bez… szyn! Ruch pojazdu możliwy jest dzięki sieci czujników zamontowanych pod drogą.

Czyżbyśmy mieli do czynienia z rywalizacją między Chinami a Japonią? Kraj Kwitnącej Wiśni już w 2015 roku ustanowił rekord prędkości pociągu wynoszący 603 km/h, a obecnie pracuje nad nową generacją Alfa-X, której pojazdy mogą rozpędzić się do 400 km/h.

Źródła: South China Morning Post CNN Travel