Chen Feng, prezes Rockchip, zdradza plany firmy na 2014 rok

Po targach Hong Kong Electronics Fair wielu dziennikarzy zastanawiało się nad rozwojem jednego z liderów rynku procesorów ARM – Rockchip. Firma pokazała tam nowe dwurdzeniowe modele 3026 oraz tablety 4G jako swoje flagowe produkty – i wielu z nas zaniepokoił brak jasnego planu wobec czterordzeniowej konkurencji. W wywiadzie dla magazynu „Horizons” prezes Rockchip rozwiał część wątpliwości…

Po pierwsze wizytówką Rockchip ma być model 32XX oparty o rdzenie A12. Jego parametry: technologia 28nm, częstotliwość taktowania 1.8GHz, cztery rdzenie ARM A12, grafika ARM Mali-T624 GPU (obsługa OpenGL ES1.1/2.0/Halti, OPEN VG1.1, OpenCL, DirectX11, dedykowany procesor 2D, podwójny kontroler pamięci  DDR3, DDR3L, LPDDR2, LPDDR3, obsługa wyświetlania w rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli, HDMI, dekodowanie wideo 1080p  do 4K, H264 oraz wsparcie dla sieci 4G LTE) .

Firma dużo zainwestowała w rozwój technologii i wspólnie (mocno podkreślone) z ARM chcą ją promować. Według prezesa, Chena Fenga, rdzeń A12 może mieć 2-krotnie wyższą wydajność niż A15, do tego ma być bardziej energooszczędny i, co ważne dla firmy, rozwojowy. Na pytanie o ilość rdzeni odpowiada: „W przyszłości myślimy oczywiście o ośmiu rdzeniach, ale nie tylko to jest ważne. W rzeczywistości mówię o (architekturze – przyp.autora) 64 bitach. Przyszły rok przyniesie więcej zmian niż się spodziewasz”. Nie określa jednak jakie to mogą być zmiany, niemniej powołuje się na dwie duże korporacje: Intela i Apple. Z wypowiedzi można wnioskować , że Rockchip już dziś wdraża i testuje nowe rozwiązania, w tym optymalizację pod Windows 8.1 („Chcemy stworzyć notebooka, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, oprócz własnego rdzenia jest również to, że jesteśmy w stanie lepiej zgrać podzespoły naszej produkcji”).

Mimo wszystko całość wywiadu utrzymana jest w tonie pokory ( „Jesteśmy małym graczem, tych kilkuset pracowników…”, „Bez wsparcia ARM oraz firm zewnętrznych nie udałoby się nam…” ), podkreślanej silnymi związkami z ARM („W rzeczywistości jesteśmy w Chinach pierwszą firmą, która podpisała umowę z  ARM, wszystkie rdzenie ARM z jądrem v8, które dotąd miał tylko Samsung, Rockchip jako firma zasadniczo może użyć pierwsza po nim (Samsungu – przyp.autora). Wkrótce możemy z ARM zrobić coś nowego, a najnowsza technologia którą  możemy użyć, to 64 bitowa”).

Większość wywiadu dotyczy rynku chińskiego i tanich chipów oraz specyfiki użycia tabletów w Chinach (od odbioru TV, poprzez rozrywkę, aż po zakupy w internecie), a także rozważań dotyczących łączności 2G, 3G i 4G. Jeżeli pojawia się szczegóły dotyczące nowych konstrukcji Rockchip, z pewnością Was o nich poinformujemy.

za: Padnews. Cytaty: Horizons