Super X-Fi Gen2 od Creative wznosi brzmienie audio na jeszcze wyższy poziom

Creative Technology to firma, która przez ostatnie lata znana jest głównie z tego, że jak coś robi, to robi to w ten sposób, że inni mogą tylko patrzeć i podziwiać, po czym serwuje to w zaskakująco korzystnych cenach. Tym razem nie ma jednak mowy o sprzęcie, a o aktualizacji autorskiej technologii dźwięku holograficznego – Super X-Fi. Aktualizacji dostępnej dla wszystkich, oczywiście za darmo.

Creative Super X-Fi – nowy wymiar realizmu dźwięku

Technologia Creative Super X-Fi występuje zarówno jako rozwiązanie sprzętowe, jak i programowe (np. w słuchawkach Outlier Air Gold). Skupmy się jednak na wersji wykorzystującej wbudowany, autorski chip.

Jest to technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję do holograficznej projekcji dźwięku, czyli, tłumacząc z polskiego na nasze, znacząco podnosząca realizm tego, co słyszymy w słuchawkach. Holografia realizowana jest przy pomocy specjalnych profili dźwięku, dostosowujących się do konkretnego odbiorcy. Jako że pierwsza wersja Super X-Fi znalazła setki tysięcy użytkowników, firma zdobyła wystarczająco dużo danych, by wprowadzić jej drugą, udoskonaloną wersję, uwzględniającą rzeczywiste cechy użytkowników.

fot. Creative Labs

Jak z tego skorzystać?

Aktualizacja profilu Super X-fi do wersji drugiej odpędzie się podczas targów CES 2020. By z niej skorzystać należy przeprowadzić zwykłą aktualizację oprogramowania jednego z posiadanych, kompatybilnych urządzeń serii SXfi. Są to, między innymi, słuchawki oraz zewnętrze przetworniki cyfrowo-analogowe, wpinane między cyfrowe źródło dźwięku (np. kompatybilny smartfon, komputer, kino domowe itp.) a słuchawki albo głośniki dowolnego producenta. Po aktualizacji w menu urządzenia pojawi się stosowna możliwość, która, zgodnie z zapewnieniami producenta,  przeniesie użytkowników w nowy wymiar realizmu dźwięku.

Przykładowe produkty SXFI fot. Creative Labs

Nie tylko muzyka i filmy

Super X-fi Gen2 potęguje wrażenia towarzyszące słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów, jednak na tym nie koniec. Pojawi się bowiem również specjalna opcja dedykowana graczom komputerowym. Creative wyraźnie podkreśla, że najbardziej odczują to fani gier typu FPS, gdzie informacja akustyczna o aktualnym położeniu przeciwnika może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu całej rozgrywki. Najwięcej zyskają na tym posiadacze modelu SXFI GAMER – dedykowanego typowo do gier komputerowych.

Wszystkich, którzy dysponują sprzętami z linii SXFI, gorąco zachęcam do niezwłocznej instalacji aktualizacji oprogramowania i osobistego sprawdzenia, czy obietnice producenta znalazły pokrycie w rzeczywistości.

Źródło: informacja prasowa, Creative Labs