Canonical uruchomiło witrynę, na której możemy zapoznać się ze statystykami użytkowników Ubuntu | Tabletowo.pl

Canonical uruchomiło witrynę, na której możemy zapoznać się ze statystykami użytkowników Ubuntu

Dołącz do dyskusji 0

Do Ubuntu 18.04 dodano funkcję zbierania informacji o użytkowniku, ale jest ona opcjonalna, więc nie trzeba się na to zgadzać. Jak się jednak okazuje, ponad połowa użytkowników systemu na to pozwoliła. Dzięki temu Canonical wie więcej o osobach, które korzystają z ich OS-a. Co jednak najważniejsze, dane te są publiczne i każdy może się z nimi zapoznać za pośrednictwem dedykowanej witryny internetowej.

Canonical właśnie uruchomiło stronę, na której każdy zainteresowany może zapoznać się ze statystykami związanymi z użytkownikami Ubuntu. Co ciekawe, firma postanowiła suche dane przedstawić w bardzo wygodnej do przyswojenia formie – za pomocą kolorowych wykresów i porównań. Myślę więc, że warto teraz przedstawić Wam kilka ciekawostek ze świata Ubuntu. Wszystkie te dane dotyczą Ubuntu 18.04 LTS.

Statystyki

Tak, jak wspomniałem we wstępie, na zbieranie informacji zgodziła się ponad połowa użytkowników, a dokładnie 66%. Co ciekawe, aż 80% instalacji systemu jest od zera, to znaczy, że większość osób woli pobrać system, a następnie go samemu instalować. Zaledwie 20% osób decyduje się na wykonanie aktualizacji.

Nie zabrakło również kilku statystyk (choć niedokładnych), związanych z krajem nad Wisłą. Na mapie świata Polska została oznaczona jako jedno z państw, gdzie często – na tle innych krajów – instaluje się Ubuntu. Język polski to jeden z najczęściej wybieranych języków systemu, co daje około 1% wszystkich instalacji.

Aż 98% użytkowników wybiera 64-bitową wersję systemu (AMD64), 93% osób korzysta tylko z jednego monitora, a 94% z jednej karty graficznej. Najpopularniejszą rozdzielczością ekranu jest Full HD (1920×1080 pikseli), na drugim miejscu jest 1366×768, a na trzecim – i tu niespodzianka – 800×600. Tak wysoki wynik tej ostatniej zapewne zawdzięczamy jednak maszynom wirtualnym.

To nie koniec niespodzianek. Aż 63% użytkowników ma od 1 do 3 rdzeni procesora, a 51% korzysta z zaledwie od 1 GB do 4 GB RAM. Natomiast najczęściej wykorzystywanymi dyskami twardymi są te o pojemności do 499 GB.

Jak już wcześniej wspomniałem, aż 80% użytkowników woli pobrać Ubuntu 18.04 LTS, a następnie ręcznie je zainstalować. Z tym też wiążę się to, że aż 54% osób podczas instalacji wybiera opcję wyczyszczenia urządzenia, a następnie czystej instalacji systemu. Ja także najczęściej decyduje się na tę formę.

>Kliknij tutaj, aby zapoznać się ze wszystkimi statystykami Ubuntu<

Źródło: OMG!Ubuntu, własne

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona