Canonical pracuje nad tabletową wersją Ubuntu

Linuksiarze są tak potężną społecznością, że aż Canonical postanowił dogodzić wszystkim z nich, którzy zamierzają wejść w posiadanie tabletu internetowego. Firma zapowiedziała, że zamierza opracować wersję systemu operacyjnego Ubuntu specjalnie dla tych urządzeń. Niestety, na rynku pojawi się dopiero w przyszłoroczną zimę (2011).

Tabletowa wersja OS-u ma być nastawiona przede wszystkim na bezproblemową obsługę sprzętu wyposażonego w dotykowy ekran. Na pierwszy plan wysuwa się także dostępność poszczególnych elementów, których najczęściej używamy. Wszystko wskazuje więc na to, że Ubuntu, które ujrzymy w tabletach nie wcześniej niż w 2012 roku, będzie miało zbliżony ekran startowy jak w systemie MeeGo, stworzonym we współpracy Nokii z Intelem.

Przedstawiciele Canonical nie ujawnili żadnych szczegółów odnośnie wyglądu i funkcjonalności tabletowej wersji linuksowej platformy. Najprawdopodobniej ma to być ulepszona wersja Ubuntu 10.10.

W mojej głowie pojawia się wiele pytań odnośnie decyzji firmy. Ale najważniejsze i najbardziej nurtujące jest jedno – dlaczego Canonical zdecydowało się na ten ruch dopiero teraz? Czemu tak późno?