Kultura wysoka na ekranie tabletu za 19,90 zł. Borys Szyc i Jarosław Kuźniar otwierają internetowy teatr TheMuBa | Tabletowo.pl

Kultura wysoka na ekranie tabletu za 19,90 zł. Borys Szyc i Jarosław Kuźniar otwierają internetowy teatr TheMuBa

Dołącz do dyskusji 0

Inicjatywa aktora Borysa Szyca wydaje się być prosta: stwórzmy platformę internetową, dzięki której ludzie będą mogli oglądać na żywo sztuki teatralne, nie wychodząc z domu. W ten sposób będziemy mogli zapoznawać ich z nowymi premierami, społeczeństwo będzie się kulturalnie rozwijać, a i przy okazji zarobimy trochę grosza. Hm, oferta nawet niekulawa, zresztą Jarosław Kuźniar jest podobnego zdania.

„Internetowy teatr Borysa Szyca” – jako że nie brzmi to jakoś bardzo szumnie, nazwano go TheMuBa (theatre music ballet). Tak, to się sprzeda. Będzie transmitować na żywo spektakle teatralne, kameralne koncerty i wybrane przedstawienia baletowe. Najtańszy bilet zakosztuje 19,90 zł, zaś bardziej szumne premiery będą odpowiednio droższe.

Pierwszym spektaklem, jaki będzie można zobaczyć przez TheMuBa, będzie dwugodzinna sztuka „Inne Rozkosze” (reż. Artur „Baron” Więcek), w piątek 12 października o godzinie 19:00. Program transmitowany będzie z Teatru Stu w Krakowie.

Teatr online chodzi mi po głowie od kilku lat. Znam środowisko teatralne od podszewki, potrzeby widzów, nie tylko w Polsce, ale i Polonii za granicą, to była tylko kwestia czasu. Dzisiaj marzenia o wyjściu z teatrem w nowe czasy, do jak najszerszej publiczności, stają się faktem.
– Borys Szyc

Platforma internetowa zakłada nie tylko sprzedaż cyfrowych biletów do wykorzystania podczas seansu na żywo. Co prawda ma to swój niepowtarzalny charakter, ale po zakupie praw do obejrzenia transmisji, będziemy mogli odtworzyć jej zapis w ciągu kolejnego tygodnia.

Zalogowani użytkownicy zyskają także dostęp do materiałów zza kulis: przybliżających „odwiedzany” teatr, wywiadów z aktorami czy szczegółów dotyczących realizacji poszczególnych spektakli. Zapowiada się więc niezła gratka dla miłośników tego rodzaju sztuki i rozrywki.

Jarosław Kuźniar pełni funkcję członka zarządu TheMuBa. W ciągu ostatnich miesięcy razem z innymi osobami odpowiedzialnymi za projekt zajmował się pozyskiwaniem teatrów do współpracy i współtworzył program działania internetowego teatru.

Repertuar obejmuje między innymi koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, którego transmitować będzie tylko TheMuBa z Teatru Wielkiego Opera Narodowa oraz spektakl „Ucho, gardło, nóż” z Teatru Polonia Krystyny Jandy w Warszawie.

Muszę przyznać, że pomysł jest naprawdę intrygujący i jestem ciekaw, czy przyzwyczajeni do domowego oglądania Netflixa, wybierzemy się równie chętnie na sztukę teatralną przed ekran komputera lub tabletu.

źródło: wirtualnemedia.pl, TheMuBa

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona