Blog.pl się kończy. Onet zamknie serwis w styczniu 2018 roku

Blog.pl istnieje 17 lat. To kolebka polskiej blogosfery – tam często stawiali pierwsze kroki w sieci politycy, artyści czy dziennikarze. Tam też przez 10 lat organizowano konkurs na Blog Roku. Grupa Onet rezygnuje jednak z tego serwisu – nie wytrzymuje on konkurencji z portalami społecznościowymi.

Internauci, którzy prowadzą swoje blogi w serwisie Blog.pl zaczęli dostawać na swoje skrzynki mailowe informacje o planowanym na koniec stycznia zamknięciu serwisu. Decyzja spowodowana jest rosnącą rolą mediów społecznościowych. Blogi w swej podstawowej, ograniczonej formie – jako jedyny sposób na kontakt twórcy z czytelnikami – właściwie wymarły. Teraz liczy się nie tylko to, co i jak często piszesz, ale też czy utrzymujesz pozytywne interakcje z fanami w social mediach.

„Blogi odegrały ogromną rolę w rozwoju Onetu i polskiego internetu w ostatnich 10-15 latach. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy być tak ważną częścią życia blogosfery i dziękujemy blogerom, którzy byli przez ten czas z nami.”
– Paweł Jurek, dyrektor segmentu Onet

Grupa Onet jest właścicielem Blog.pl od 2007 roku. W ostatnich latach popularność tego serwisu blogowego systematycznie spadała. Jeszcze 3-4 lata temu miał on około 2,3 mln użytkowników, którzy odwiedzali go w sumie ponad 20 mln razy miesięcznie. W październiku tego roku zaś, odsłony spadły do 6,5 mln, a czas spędzany w serwisie spadł dwukrotnie (z 9-10 minut do 3-4 minut).

Zmiany są nieuniknione. Jak komentuje Justyna Dzieduszycka-Jędrach, dyrektor zarządzający 121 PR, „rolę pamiętników, których była znacząca liczba w serwisie blog.pl, przejęły codzienne instagramowe relacje, tweetowanie lub vlogi na YouTube. Z kolei bardziej opiniotwórczy blogerzy lub tacy, którzy piszą dłuższe teksty, budują swoje „dorosłe” serwisy na silnikach typu WordPress itp., umieszczając je na dedykowanych, bardziej profesjonalnie brzmiących domenach”.

Jak można przeczytać w mailach kierowanych do autorów publikujących treści w serwisie, „do końca stycznia możesz pobrać wszystkie treści ze swojego bloga, tj. posty, zdjęcia, komentarze i przenieść je do swojego komputera lub na inną platformę obsługującą system WordPress”.

W styczniu przyjdzie się nam pożegnać z Blog.pl, a przynajmniej tym, którzy zagrzali tam miejsce i lubią do niego wracać. Szanujemy wkład, jaki ta platforma wniosła w kształtowanie polskiego internetu przez lata jej istnienia. A twórcom życzymy udanych przenosin w nowe miejsca!

PS jeśli nie wiesz jak przenieść swoje treści z blog.pl, zerknij tutaj, proste rozwiązanie.

 

źródło: wirtualnemedia.pl, blog.pl