Polacy uwielbiają płacić BLIK-iem - te liczby mówią same za siebie 19

Polacy uwielbiają płacić BLIK-iem – te liczby mówią same za siebie

Z BLIK-iem osobiście zapoznałem się stosunkowo niedawno, ale kiedy już się z nim zaprzyjaźniłem, to zdałem sobie sprawę, że trudno byłoby mi się z nim rozstać. Nie tylko ja jestem zadowolonym użytkownikiem, bowiem z tej metody płatności korzysta coraz więcej osób. Zarówno w samym czwartym kwartale 2017 roku, jak i w całym 2017 roku pobito kolejne rekordy liczby transakcji.

Jak podaje Polski Standard Płatności, system posiada już ponad 6 milionów użytkowników. W czwartym kwartale 2017 roku zrealizowali oni aż 12 milionów transakcji. Zdecydowaną większość, bo aż 8,5 miliona, czyli 71%, stanowiły płatności w internecie. Za kolejne 20% odpowiadały wypłaty z bankomatów – w ten sposób wypłacono gotówkę aż 2,4 miliona razy! Reszta to płatności w terminalach (550 tysięcy; 5%) i natychmiastowe przelewy na telefon (540 tysięcy; 4%).

Z wyliczeń wynika, że w czwartym kwartale wykonywano dziennie średnio 131 tysięcy transakcji BLIK-iem. Najwięcej odnotowywano ich w internecie – średnio 93 tysiące. Wyraźnie mniej – ale również sporo – korzystano z BLIK-a w bankomatach – średnio 26 tysięcy razy na dzień. Jeśli zaś chodzi o płatności w terminalach płatniczych i natychmiastowe przelewy na telefon, to było ich – odpowiednio – średnio 6 tysięcy i 5,8 tysiąca. Dzienny rekord transakcji BLIK-iem wyniósł ponad 238 tysięcy, natomiast w internecie zdarzyło się odnotować jednego dnia aż 195 tysięcy płatności.

W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, ogólna liczba transakcji wzrosła dwukrotnie, natomiast w samym internecie już trzykrotnie. To także o połowę więcej niż w trzecim kwartale 2017 roku. Polski Standard Płatności zdradził również, że w trzy dni weekendu Black Friday zapłacono BLIK-iem prawie pół miliona razy!

Jeżeli zaś chodzi o cały 2017 rok, to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano 33 milony transakcji, z czego aż 22 miliony w samym internecie. To cztery razy więcej niż w przeciągu całego 2016 roku. Aktualnie korzysta z niego 6,1 miliona osób – dwa razy więcej niż w 2016 roku. Wartość wszystkich transakcji, dokonanych z użyciem BLIK-a, przekroczyła 4,5 miliarda złotych.

Udziałowcami spółki Polski Standard Płatności są Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Oprócz tego, z BLIK-a mogą korzystać klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce do tego grona dołączą również klienci Raiffeisen Banku i Credit Agricole.

Korzystasz z BLIK-a?

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/01/26/apple-pay-w-polsce-blik/

Źródło: informacja prasowa