Międzynarodowe przelewy na numer telefonu za pomocą BLIKA wkrótce mogą być dostępne

Międzynarodowe przelewy na numer telefonu za pomocą BLIKA wkrótce mogą być dostępne

BLIK nieustannie się rozwija. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest do płacenia w sklepach internetowych, lecz BLIK umożliwia też m.in. wykonywanie przelewów na numer telefonu. A w niedalekiej przyszłości użytkownicy będą mogli realizować już nie tylko krajowe, ale także międzynarodowe przelewy.

Pomysł umiędzynarodowienia płatności P2P zrodził się z inicjatywy Rady ds. Płatności Detalicznych w Euro (ERPB) już w 2015 roku. Polski Standard Płatności, który jest odpowiedzialny za BLIKA, wraz z EPC (European Payment Council) od samego początku był zaangażowany w prace nad stworzeniem europejskiego standardu przelewów na numer telefonu i dzielił się z innymi uczestnikami doświadczeniami na temat funkcjonowania tego systemu w Polsce.

Nowa usługa umożliwi wymianę danych niezbędnych do inicjowania płatności mobilnych pomiędzy osobami korzystającymi z rozwiązań P2P na poziomie ogólnoeuropejskim. W pierwszej fazie lokalny dostawca prześle zapytanie o numer IBAN do systemu SPL (Standardised Proxy Lookup). Następnie wspomniany system przekaże żądanie do sieci zaangażowanych dostawców, którzy po weryfikacji własnych baz danych, wrócą z informacją na temat odbiorcy. W ostatnim etapie system SPL przekieruje pozyskane dane do lokalnego rozwiązania.

Międzynarodowe przelewy na numer telefonu za pomocą BLIKA wkrótce mogą być dostępne
BLIK – międzynarodowe przelewy na numer telefonu (fot. PSP)

W schemat międzynarodowych płatności P2P zaangażowane będą trzy podmioty: operatorzy z kraju inicjującego przelew, operatorzy z kraju przyjmującego przelew oraz SPL. Wdrożenie wysyłania i odbierania przelewów na numer telefonu z użyciem Standardised Proxy Lookup będzie jednak wymagało zmian regulaminowych zarówno po stronie systemu BLIK, jak i banków, które są jego uczestnikami.

Polski Standard Płatności nie określił dokładniej, kiedy międzynarodowe przelewy na numer telefonu zostaną udostępnione. Prace nad wdrożeniem usługi cały czas jednak trwają i można się spodziewać, że użytkownicy będą mogli zacząć z niej korzystać w nie tak bardzo odległej przyszłości.

Polecamy również:

W 2018 roku użytkownicy wykonali BLIKIEM 91 mln transakcji o wartości ponad 12 mld złotych

Źródło: informacja prasowa