Międzynarodowe przelewy na numer telefonu za pomocą BLIKA wkrótce mogą być dostępne | Tabletowo.pl

Międzynarodowe przelewy na numer telefonu za pomocą BLIKA wkrótce mogą być dostępne

Dołącz do dyskusji 0

BLIK nieustannie się rozwija. Metoda ta najczęściej wykorzystywana jest do płacenia w sklepach internetowych, lecz BLIK umożliwia też m.in. wykonywanie przelewów na numer telefonu. A w niedalekiej przyszłości użytkownicy będą mogli realizować już nie tylko krajowe, ale także międzynarodowe przelewy.

Pomysł umiędzynarodowienia płatności P2P zrodził się z inicjatywy Rady ds. Płatności Detalicznych w Euro (ERPB) już w 2015 roku. Polski Standard Płatności, który jest odpowiedzialny za BLIKA, wraz z EPC (European Payment Council) od samego początku był zaangażowany w prace nad stworzeniem europejskiego standardu przelewów na numer telefonu i dzielił się z innymi uczestnikami doświadczeniami na temat funkcjonowania tego systemu w Polsce.

Nowa usługa umożliwi wymianę danych niezbędnych do inicjowania płatności mobilnych pomiędzy osobami korzystającymi z rozwiązań P2P na poziomie ogólnoeuropejskim. W pierwszej fazie lokalny dostawca prześle zapytanie o numer IBAN do systemu SPL (Standardised Proxy Lookup). Następnie wspomniany system przekaże żądanie do sieci zaangażowanych dostawców, którzy po weryfikacji własnych baz danych, wrócą z informacją na temat odbiorcy. W ostatnim etapie system SPL przekieruje pozyskane dane do lokalnego rozwiązania.

BLIK – międzynarodowe przelewy na numer telefonu (fot. PSP)

W schemat międzynarodowych płatności P2P zaangażowane będą trzy podmioty: operatorzy z kraju inicjującego przelew, operatorzy z kraju przyjmującego przelew oraz SPL. Wdrożenie wysyłania i odbierania przelewów na numer telefonu z użyciem Standardised Proxy Lookup będzie jednak wymagało zmian regulaminowych zarówno po stronie systemu BLIK, jak i banków, które są jego uczestnikami.

Polski Standard Płatności nie określił dokładniej, kiedy międzynarodowe przelewy na numer telefonu zostaną udostępnione. Prace nad wdrożeniem usługi cały czas jednak trwają i można się spodziewać, że użytkownicy będą mogli zacząć z niej korzystać w nie tak bardzo odległej przyszłości.

Polecamy również:

W 2018 roku użytkownicy wykonali BLIKIEM 91 mln transakcji o wartości ponad 12 mld złotych

Źródło: informacja prasowa

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona