fot. cnet

BlackBerry Mercury będzie miał ten sam aparat, co Google Pixel i Pixel XL. Brzmi obiecująco

Ale wcale nie musi oznaczać, że on również wespnie się na szczyt rankingu DxOMark

BlackBerry Mercury coraz częściej daje o sobie znać. A to oznacza, że premiera 25 lutego, przy okazji targów MWC 2017 w Barcelonie, jest więcej niż pewna (sam producent też tak dał nam do zrozumienia). Tymczasem najnowszy przeciek sugeruje, że urządzenie może powalczyć o miano najlepszego, obok Google Pixelfotosmartfona na rynku.

A to za sprawą faktu, że tak samo jak propozycja Google, również zostanie wyposażony w 12 Mpix aparat Sony IMX378 z f/2.0 oraz możliwością nagrywania wideo w jakości 4K. Przy okazji przypomnę, że Pixel, z wynikiem 89 punktów, aktualnie jest niekwestionowanym liderem w rankingu DxOMark.

Czy dzięki takiej samej matrycy BlackBerry Mercury również wespnie się na szczyt podium? Niekoniecznie. Hardware bowiem to jedno, a software to drugie. Przykład samego producenta sensorów, czyli Sony, doskonale pokazuje, że ta sama jednostka może robić zupełnie inne zdjęcia (u Japończyków najczęściej efekty są słabsze).

Dlatego osobiście wątpię, aby nadchodząca nowość BlackBerry w ogóle próbowała startować do lidera rankingu DxOMark. Koszty dopracowania oprogramowania aparatu najpewniej okazałyby się zbyt wysokie, a producent nie może sobie aktualnie pozwolić na takie wydatki. A już szczególnie w przypadku nie-flagowca.

Z przodu BlackBerry Mercury znajdzie się z kolei 8 Mpix kamerka produkcji Samsunga (S5K4H8) albo OmniVision (OV8856). W obu przypadkach przysłona ma mieć wartość f/2.2, a jeden piksel rozmiar 1,12μ. Użytkownik będzie mógł przy jej pomocy kręcić także filmy w jakości 1080p.

Dla przypomnienia, dotychczas mówiło się, że BlackBerry Mercury zostanie wyposażony w aparat główny o rozdzielczości 18 Mpix, ale – jak widać – ostatecznie zdecydowano się na inny sensor. Pozostała specyfikacja smartfona ma obejmować jeszcze m.in. 4,5 calowy wyświetlacz o proporcjach 3:2, ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 z układem graficznym Adreno 506, 3GB RAM, 32GB pamięci wewnętrznej (+microSD) oraz akumulator o pojemności 3400 mAh. Całość pracować ma pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat.

Źródło: @rquandt