Blackberry podobno będzie zajmować się bezpieczeństwem samochodów 18

Blackberry podobno będzie zajmować się bezpieczeństwem samochodów

Nie chodzi o montowanie poduszek powietrznych i testy zderzeniowe Euro NCAP. BlackBerry chce opracować usługę zabezpieczeń systemów komputerowych aut. Usługa miałaby polegać na zdalnym skanowaniu oprogramowania pojazdów w poszukiwaniu wirusów komputerowych, usuwaniu ich, a w skrajnych przypadkach wysłaniu do kierowcy prośby o zatrzymanie pojazdu na poboczu.

Według doniesień analityka finansowego, Gusa Papageorgiou, BlackBerry Ltd. współpracuje z dwoma producentami samochodów: Aston Martinem i Range Roverem. Usługa, która jest opracowywana, ma za zadanie wykryć niebezpieczeństwa dla pokładowych systemów komputerowych samochodu i instalować łatki bezpieczeństwa podczas postoju auta.

Według źródeł, usługa BlackBerry miałaby być uruchomiona już w przyszłym roku. Opłata za miesiąc ochrony oprogramowania samochodu wynosiłaby około 10 dolarów. Bezpieczeństwo systemów komputerowych pojazdów to tylko jedna z dziedzin, w jakie zaangażowało się BlackBerry po tym, jak kanadyjska firma straciła swoją pozycję na rynku telefonów w ciągu ostatniej dekady.

Co ciekawe, żadna z zaangażowanych firm nie potwierdza, żeby taka współpraca miała miejsce. Matthew Clarke, rzecznik Aston Martina, powiedział, że nic mu nie wiadomo o testowaniu tego typu usługi na samochodach reprezentowanej przez niego firmy. Kontakt medialny Range Rovera na razie nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Papageorgiou nie jest pierwszym lepszym finansistą. Bacznie przygląda się poczynaniom BlackBerry już ponad 15 lat. W swojej notatce napisał: „Pojazdy coraz częściej polegają na kilkudziesięciu połączonych ze sobą układach, jak też na łączności z internetem, sieci komórkowej i systemami konunikacji Bluetooth. Im więcej rzeczy obsługują, tym łatwiej o włamanie do oprogramowania.”

Blackberry podobno będzie zajmować się bezpieczeństwem samochodów 19
Jeep zhakowany przez ekipę Wired

Zainteresowanie producentów samochodów bezpieczeństwem cyfrowym swoich aut wzrosło znacznie po 2015 roku. Wtedy to dwóch ekspertów ds. wykrywania włamań, znalazło niebezpieczne luki w oprogramowaniu samochodów produkowanych przez koncern Fiat Chrysler. Doprowadziło to do wezwania do serwisów około 1,4 miliona Jeepów, Dodge’ów i Chryslerów. BlackBerry zamierza pomóc uniknąć producentom pojazdów wysokich kosztów związanych z przeprowadzaniem takich akcji serwisowych, a przy okazji na tym zarobić.

 

źródło: Reuters, Wired,  przez Tech2