fot. Google

Będą nowe zabezpieczenia w Google Pay?

Z Google Pay korzysta wiele osób, także i w Polsce. Wydawca aplikacji stara się ją stale ulepszać, efektem czego, w bliskiej przyszłości, możemy dostać możliwość autoryzowania płatności z wykorzystaniem kodu PIN. Czy to zmiana in plus?

Historia bierze swój początek w analizie API SafetyNet Attestation. Google korzysta z tego interfejsu i to właśnie tam zaobserwowano, że kroją się pewne zmiany. Teraz muszę uraczyć Was technologiczną gadką, żeby choćby ogólnie zarysować Wam, jak działa cały ten mechanizm. W dużym skrócie, SafetyNet Attestation składa się z kilku warstw, które nie są widoczne dla użytkowników. Clue jest takie, że dopiero po przejściu przez całą strukturę sieci, płatności są akceptowane. Poszczególne moduły odpowiadają za inne zapytania, jednak kwintesencją jest to, aby uwierzytelnić urządzenie, płatność, potwierdzić ją i dostać zwrotkę w postaci akceptacji.

Reklama

PIN i zatwierdź?

Pierwsze przesłanki, które sugerowały, że Google pracuje nad czymś nowym, pojawiły się już w lipcu tego roku. Wtedy jednak nie do końca było wiadomo, czy rozwiązanie zostanie zaakceptowane i trafi do ogólnodostępnej wersji programu, którą można pobrać ze Sklepu Play. Oprogramowanie, do którego dotarła redakcja XDA Developers, nie pozwala jeszcze na wykonywanie płatności, jednak w pewien sposób potwierdza, że zmiany zostaną oficjalnie wprowadzone.

Płatności mobilne podbijają polski rynek

Użytkownicy będą mogli wybrać, czy chcą zabezpieczyć transakcje kodem PIN. Nie jest to wielka nowość, jednak czasem takie małe zmiany cieszą najbardziej. Funkcję po raz pierwszy dostrzegła Jane Monchun Wong. Podobno udało się nawet wyświetlić okno kodu PIN w aplikacji, jednak ta nie zadziałała prawidłowo. Możemy jedynie spekulować nad tym, że kod PIN będzie powiązany z naszym loginem i hasłem w puli usług od Google. Chyba tylko takie rozwiązanie miałoby sens.

Fot za: XDA Developers

Oczywiście, jak zawsze w kwestii płatności bezgotówkowych, warto pochylić się nad bezpieczeństwem. Nie mam nic do kodu PIN, bowiem sam wielokrotnie zatwierdzam w ten sposób transakcje, gdy płacę za zakupy, jednak czy w 2019 roku nie powinniśmy raczej iść w stronę biometryki? A może najlepszymi rozwiązaniami są te najprostsze? Jeśli wyjść z takiego założenia, to kod PIN w aplikacji Google Pay na pewno będzie cieszył się sporą popularnością.

Jak uważacie, w jaki sposób powinniśmy autoryzować płatności z wykorzystaniem smartfona? Dajcie nam znać w komentarzach.

źródło: XDA Developers