Bazy danych banku PKO pod opieką sztucznej inteligencji. Projekt jest warty prawie 14 mln złotych

Bazy danych banku PKO pod opieką sztucznej inteligencji. Projekt jest warty prawie 14 mln złotych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju postanowiło dofinansować projekt badawczy realizowany dla banku PKO przy współpracy z Politechniką Poznańską.

Zgodnie z informacją pochodzącą z biura prasowego banku PKO, uzyskano pokaźną kwotę dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na cel w postaci „opracowania metodyki czyszczenia baz danych”. Projekt ma wykorzystywać w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji. Całość ma kosztować 13,85 mln złotych, z czego PKO wyłoży z własnej kieszeni 8,31 mln zł. Resztę (czyli 5,54 mln zł) obiecało dołożyć NCBiR.

Politechnika Poznańska będzie pomagać w opracowaniu optymalnego działania baz danych. Zakłada się między innymi powołanie do życia centralnego rejestru klientów, w którym wyszukiwaniem zduplikowanych rekordów zajmie się specjalnie przygotowany algorytm sztucznej inteligencji. Będzie on potrafił samodzielnie modyfikować swoje zachowanie, pomagając w utrzymaniu bazy danych w porządku. Obsługa duplikatów danych „zjada” czas, który systemy bankowe mogłyby poświęcić na coś innego, więc wprowadzenie większej automatyzacji w obsłudze takich informacji przyczyni się do oszczędności. Innym elementem współpracy z PKO będzie utworzenie dla banku „modelu predykcji starzenia się danych”.

To nie pierwszy raz, kiedy Politechnika Poznańska pomaga PKO podczas opracowywania technologii przydatnych w pracy banku, i nie pierwszy kiedy na ten cel uzyskano dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak przypomina serwis cashless.pl, w czerwcu NCBiR zdecydował się przekazać PKO i Politechnice Poznańskiej 6,6 mln złotych, by wspólnym wysiłkiem stworzyć system bazujący na technologii blockchain, szkolący się w temacie obrotem danymi z tokenów.

Zakup biletu komunikacji miejskiej z poziomu aplikacji bankowej? W PKO, owszem

źródło: cashless.pl