Klasyka RPG na konsolach! Baldur’s Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment i Neverwinter Nights w 4K

Jeżeli, podobnie jak ja, jesteście miłośnikami klasycznych gier RPG, to nie może was ominąć ta wspaniała informacja. CDP zapowiedział właśnie kilka wspaniałych hitów lat 90. ubiegłego wieku w wersji na konsole PS4, Xbox One i Nintendo Switch. Jeśli nie macie nic przeciwko graniu na padzie, warto będzie raz jeszcze zanurzyć się w ten wspaniały świat i rozkoszować Wrotami Baldura. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.

Tak, to już pewne, kompletny zestaw dwóch części o tytule „The Baldur’s Gate: Enhanced Edition” zadebiutuje na rynku 27 września 2019 roku. W tym samym momencie pojawi się także pełna kolekcja Icewind Dale oraz Planescape: Torment. Fani kultowego Neverwinter Nights będą musieli poczekać nieco dłużej, bo ta kolekcja trafi na półki sklepowe dopiero 6 grudnia 2019 roku. Same odświeżone edycje to jednak nie wszystko. Beamdog we współpracy ze Skybound Games przygotowało smakowite kąski, które powinny dodatkowo zachęcić graczy konsolowych do wybrania się do sklepów.

https://youtu.be/4fI0p4dSKlQ

  • Na zestaw Baldur’s Gate złożą się obie części gry (Baldur’s GateBaldur’s Gate II) ze wszystkimi DLC i rozszerzeniem Baldur’s Gate: Siege of Dragonspear, jak również z zupełnie nową treścią, stworzoną by połączyć oba tytuły na 20-lecie serii
  • Pakiet złożony z Planescape: Torment Enhanced Edition oraz Icewind Dale Enhanced Edition, wraz z rozszerzeniami
  • Zestaw Neverwinter Nights: Enhanced Edition oprócz gry będzie zawierał wszystkie DLC oraz 10 samodzielnych przygód, także w trybie kooperacji i multiplayer

Co szczególnie istotne, producenci obiecują, że pozwolą fanom RPG doświadczyć epickich przygód z gatunku Dungeons & Dragons w zupełnie nowy sposób, siedząc wygodnie na przysłowiowej kanapie. Każde z nowych wydań, za które odpowiada studio Beamdog, będzie zawierać dodatkową zawartość, a interfejs i oprawa graficzna zostaną dostosowane do wymogów konsol obecnej generacji. Czekam z niecierpliwością i chciałbym to już zobaczyć.

Zestawy Enhanced Edition to także nowa zawartość, postacie i klasy, rozszerzone opcje tworzenia postaci. Wszystkie tytuły zostaną zoptymalizowane pod aktualne wymogi techniczne: zyskają m.in. ulepszoną funkcjonalność dla wielu graczy, rozdzielczość 4K, poprawki błędów czy zmiany balansu gry. Twórcy zatem nie zamierzają zarobić dodatkowych środków tanim kosztem, a wzięli się do pracy i chcą dostarczyć prawdziwe pełne, kompletne doświadczenie dla wszystkich współczesnych graczy. Także tych młodszych, którzy takich gier być może na PC nie próbowali.

Pamiętam swoją, przepiękną edycję drugiej części Wrót Baldura, która zachwycała czterema płytami CD, rozbudowaną instrukcją, pakowaniem i zawartością pudełka. To był niesamowity klimat, a całości dopełniał ten niezwykły wtedy dubbing, z Piotrem Fronczewskim w roli głównej, dzięki czemu gra nie pozwalała oderwać się od ekranu. Spędziłem przy tym tytule setki godzin i mam ochotę kupić go raz jeszcze, tym razem w wersji na konsole. Nie martwię się o sterowanie, o klimat zresztą też nie. To będzie znakomity powrót do młodzieńczych lat.