Komputerowych wspomnień czar – Bajtek dostępny jest teraz w zasobach Archive.org

To prawdziwy prezent dla osób, które czytywały „Bajtka” za młodu. Wszystkie numery tego czasopisma o tematyce komputerowej zeskanowano i udostępniono za darmo na stronach Archive.org. Tryb nostalgii włączony.

Osobiście nie miałem z Bajtkiem większej styczności. Owszem, wiedziałem, że tego typu czasopismo gdzieś istnieje, i zapewne miałem szansę trzymać w rękach któryś z jego numerów lub czytać jedno z ostatnich wydań, jednak byłem za mały, żeby interesować się komputerami w takim zakresie, w jakim ciekawiły one kolegów choćby kilka lat starszych ode mnie.

Reklama

To chyba oni będą najbardziej szczęśliwi z faktu, że wszystkie numery tego miesięcznika zostały zeskanowane i udostępnione w bibliotece Archive.orgI choć oficjalnie było ich 136, to pojawiło się też kilka wydań specjalnych, w sumie dając 140 numerów, z którymi można zapoznać się ponownie – lub po raz pierwszy, jeśli chcecie zobaczyć, jak przed laty wyglądała technologiczna prasa.

(fot. Archive.org)

Czasopismo Bajtek było wydawane od 1985 roku aż do roku 1996. W roku 2016 pojawił jego specjalny numer, podsumowujący wiele lat działania redakcji. Swego czasu mogła się ona pochwalić nawet 200 tysiącami sprzedanych sztuk tego miesięcznika, co czyniło z Bajtka jedną z najbardziej poczytnych publikacji o tematyce komputerowej lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Jeśli macie ochotę na przeczytanie pierwszych wrażeń z użytkowania Windowsa 95 lub sprawdzenie recenzji gry Batman z 1986 roku na komputery Spectrum i Commodore, zachęcam do myszkowania w zasobach Archive.orgTo jak otworzyć stary kufer z pamiątkami i odkrywać na nowo rzeczy, o których już dawno wszyscy zapomnieli.

dzięki instalki.pl