Awaria systemów informatycznych SRP, CEPiK oraz ePUAP. E-usługi w kraju nie działają [AKTUALIZACJA]

E-administracja jest bardzo wygodna i naprawdę się przydaje, dopóki wszystko działa jak należy. Dziś nie działa w ogóle. Od rana informatycy Ministerstwa Cyfryzacji dwoją się i troją, żeby jak najszybciej przywrócić funkcjonowanie dotkniętych awarią serwisów i systemów.

Dziś rano na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, a niedługo potem na jego twitterowym profilu pojawił się komunikat o braku dostępności do kluczowych systemów cyfrowych e-administracji, przez co wiele operacji dokonywanych w urzędach może nie być możliwych.

Reklama

To spore utrudnienie nie tylko dla urzędników i wizytujących w urzędach osób, ale też tych, którzy chcieli dziś załatwić „papierkowe sprawy” przez serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl czy Epuap.gov.pl. Nie można zalogować się do swojego Profilu Zaufanego, złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego, sprawdzić historii pojazdu czy wykonać jakichkolwiek innych działań z wykorzystaniem e-administracji.

Prace nad usunięciem awarii trwają. Dostęp do systemów zostanie najpewniej najpierw przywrócony urzędom i pracującym w nich osobom, martwiącym się o szybko rozrastające się kolejki. W drugiej kolejności powinny ruszyć serwisy „samoobsługowe”.

Na razie nie podano do wiadomości, co spowodowało tak dużą usterkę.

[AKTUALIZACJA]

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało informację, że udało się przywrócić funkcjonalność serwisów. Nadal nie podano przyczyny awarii.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji dzięki Antyweb