Utrudnienia w zakupach. Rok 2020 zatrzymał kasy fiskalne Novitus

Z pewnością wiele osób pamięta, jakie obawy rodziły pogłoski w związku z nadejściem 1 stycznia 2000 roku – od końca świata do nieodwracalnej awarii niemal każdego sprzętu elektronicznego. Dla jednego z producentów kas fiskalnych nadejście 2020 roku okazało się znacznie większym problemem.

Na nieszczęście klientów różnych sklepów i punktów usługowych, mowa o bardzo popularnym w Polsce Novitusie i jego drukarkach fiskalnych Delio. Te, w momencie nastania nowego roku kalendarzowego, przestały funkcjonować poprawnie, co spowodowało brak możliwości sprzedaży. Co prawda istnieje opcja naprawy urządzeń, jednak wymaga ona interwencji serwisu.

Reklama

Nie handlują kina, sklepy zoologiczne a nawet klub sportowy

Najpopularniejszym użytkownikiem feralnych drukarek jest sieć kin Multikino. W związku z utrudnieniami sieć nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów, te można jednak nabywać bez problemu za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

W gorszej sytuacji znalazła się sieć sklepów zoologicznych ZOOMAX – awaria spowodowała konieczność zamknięcia wszystkich sklepów na co najmniej dwa dni. Jedną z poszkodowanych instytucji jest również Legia Warszawa, którą sytuacja zmusiła do zamknięcia sklepu kibica zlokalizowanego na stadionie oraz wstrzymania realizacji zamówień internetowych do momentu usunięcia awarii.

Niestety, zdecydowana większość poszkodowanych przedsiębiorców to niewielkie sklepy, restauracje i punkty usługowe. Dla nich brak możliwości drukowania paragonów oznacza wstrzymanie działalności i utratę dochodów do momentu dokonania naprawy serwisowej urządzenia.

Novitus robi co może

W opublikowanym oświadczeniu, przedstawicielstwo Novitusa przeprosiło wszystkich poszkodowanych zaistniałą sytuacją, a posiadaczy drukarek, które uległy awarii poproszono o ich dostarczenie do lokalnych przedstawicieli firmy opiekujących się danym urządzeniem. Dołożą oni wszelkich starań, by usterkę usunąć możliwie jak najszybciej. Co naturalne, naprawa odbywa się bezpłatnie. Producent, z racji sporej liczby wadliwych urządzeń, nie jest w stanie zagwarantować jakiegokolwiek terminu realizacji naprawy, informuje jedynie, że serwisy pracują bez przerwy.

W dniu 1 stycznia 2020 w drukarkach DELIO wystąpił „błąd zegara” blokujący możliwość wystawienia paragonów z właściwą…

Opublikowany przez Novitus Czwartek, 2 stycznia 2020

Mała usterka – wielki problem

Z pozoru może się wydawać, że fakt braku możliwości wystawiania paragonu nie stanowi większej uciążliwości, wszak często nie zabieramy go wcale lub wręcz prosimy o jego wyrzucenie kasjerkę. Zgoła inne zdanie ten temat z pewnością mają przedstawiciele skarbówki, którzy w razie kontroli raczej nie wykazaliby się wyrozumiałością dla poszkodowanego w wyniku awarii przedsiębiorcy. Pozostaje mieć nadzieję, że urządzenia zostaną naprawione tak szybko, jak tylko to możliwe, a nowy rok wynagrodzi poniesione straty zwłaszcza małym sprzedawcom.

Aktualizacja 03.01.2020 r. g. 12:00

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od biura PR Multikina – awaria w sieci kin została usunięta. Obecnie zarówno kasy biletowe jak i barowe działają bez utrudnień.

Źródło: Novitus, Business Insider