Autonomiczny bus trafi do Gdańska. Będzie woził pasażerów w okolicach ZOO

Za kilka miesięcy powinny ruszyć testy autonomicznego busa, który będzie poruszał się po wyznaczonej trasie w Gdańsku. Na razie Urząd Miasta szuka firmy, która podjęłaby się pracy jako podmiot odpowiedzialny za pilotaż projektu.

Testy autonomicznego busa są częścią większej inicjatywy Sohoja Baltic, którą rozpoczęto w Helsinkach. Naukowcy z tamtejszego uniwersytetu starają się wprowadzić pojazdy autonomiczne do służby w Tallinie, Kongsbergu, Vejle oraz Zemgale.

Reklama

W Gdańsku do przewozu pasażerów wykorzystany zostanie pojazd EZ10, wyposażony w napęd elektryczny i zestaw czujników, który pozwala na samodzielne poruszanie się bez udziału kierowcy. W innych krajach, gdzie ten model elektrycznego wozu już funkcjonuje, na przykład w szwedzkim Sztokholmie, zwykle w kabinie podróżuje jedna osoba, która upoważniona jest do obsługi linii, jedynie nadzorująca działanie pojazdu.

EZ10 może zabrać naraz 9 pasażerów (a więc 8, jeśli nie liczyć operatora). Zwykle porusza się z prędkością 20 km/h, ale po Gdańsku będzie jeździł znacznie wolniej – do 10 km/h. Kursy będą odbywać się między ulicą Spacerową a bramą ogrodu zoologicznego, przynajmniej dwa razy w ciągu godziny. Bus będzie działał od godziny 10 do 18, przez cztery tygodnie września tego roku.

Większość środków potrzebnych do uruchomienia tego projektu pochodzi z dotacji, jednak część pieniędzy przeznaczy na ten pilotaż samo miasto. Jeszcze przez około miesiąc firmy mogą się zgłaszać do prowadzenia testów, później zostanie wyłoniony ich operator.

 

źródło: wirtualnemedia.pl