fot. Gizmodo UK

Autonomiczne samochody będą testowane w Polsce? Jaworzno już wykonało pierwsze kroki

Gdyby kilka dni temu ktoś powiedział mi, że w polskim mieście będą odbywać się testy autonomicznych samochodów, prawdopodobnie zdiagnozowałbym spędzenie zbyt dużej ilości czasu na słońcu. Jednak jak się okazuje, byłby to spory błąd. Władze Jaworzna, miasta na Śląsku o niespełna stu tysiącach mieszkańców, podpisały list intencyjny, w myśl którego takie pojazdy w przyszłości będą mogły wyjechać na tamtejsze ulice.

Reklama

Moje zdziwienie tym faktem wynika wyłącznie ze świadomości tego, na jakim poziomie stoi motoryzacja w Polsce. Nie licząc fabryk zagranicznych producentów, które zostały u nas ulokowane oraz kilku czy kilkunastu ciekawych projektów, z których większość ostatecznie nie weszła do seryjnej produkcji, nasza rodzima myśl motoryzacyjna skończyła się przynajmniej jakieś 15 lat temu. Stąd też nie spodziewałem się, że ktoś zechce u nas testować niezwykle zaawansowane technologicznie pojazdy. A jednak.

Reklama

Dziś udowadniamy, że nawet kraj nieposiadający wysoko rozwiniętego przemysłu samochodowego jest w stanie dołożyć znaczącą cegiełkę do światowego trendu.

– powiedział prezes zarządu Comtegra SA, Piotr Jelski. To właśnie ta firma w porozumieniu z miastem oraz Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie opracuje prawne, techniczne oraz organizacyjne wytyczne, aby umożliwić samodzielnym samochodom poruszanie się po drogach Jaworzna.

Rzecz jasna do tego jeszcze daleka droga. Pierwszym etapem działalności w ramach osiągniętego porozumienia, będzie stworzenie mapy miasta. Samo skanowanie obszaru tak, aby ta mogła powstać, ma według informacji z konferencji prasowej potrwać około miesiąca.

Drugim, już sporo dłuższym etapem prac będzie otagowanie miasta. Zbudowanie systemu oznaczeń w taki sposób, aby autonomiczne samochody bez problemu mogły się po nim poruszać, nie generując przy tym niebezpieczeństwa ma zająć kilka miesięcy. Jak niejednokrotnie powtarzano bowiem podczas konferencji, ma być to jeden z najważniejszych aspektów.

Jak już wspomniałem, od podpisania dokumentów do pierwszych testów dzieli nasz kraj jeszcze długa droga. Osobiście niezwykle cieszy mnie jednak fakt, że władze polskiego miasta zdecydowały się na taki krok. Przedstawiciele Jaworzna przyznają, że autonomiczne i elektryczne pojazdy to najważniejszy kierunek rozwoju dla transportu osobowego i towarowego – i wygląda na to, że mają zamiar skrzętnie to wykorzystać.

Źródło: WP Moto