Autonomiczne pojazdy Toyoty wyjadą na europejskie drogi publiczne

Toyota rozpoczyna testy zautomatyzowanych samochodów na drogach Europy. W pełni autonomicznego Lexusa LS będzie można spotkać na ulicach Brukseli.

Miesiące przygotowań, szkolenia kierowców, analiza tras, próby przeprowadzone na zamkniętym torze i mozolne symulacje. Wszystkie one przyniosły zadowalające rezultaty. Teraz pora na testy odbywające się na drogach publicznych. W tym celu Toyota przeniosła opracowane przez siebie systemy automatycznej jazdy do rzeczywistego otoczenia miejskiego – tętniącego życiem centrum Brukseli.

Reklama

Mieszkańcy stolicy Belgii już niebawem będą mogli napotkać flagową limuzynę Lexusa, poruszającą się całkowicie bez kierowcy. Autonomiczny pojazd to tak naprawdę Lexus LS wyróżniający się jedynie licznymi czujnikami na dachu. Wśród nich znalazły się radary, kamery, LIDAR (Light Detection and Ranging) oraz precyzyjny system pozycjonowania.

We wnętrzu pojazdu znajdzie się wprawdzie osoba, ale jedynie nadzorująca przebieg testów, a także czuwająca nad bezpieczeństwem przyjazdów. W skrajnych sytuacjach, może ona interweniować i w dowolnym momencie wyłączyć system automatycznej jazdy, przejmując kontrolę nad samochodem.

Dlaczego właśnie Bruksela? Przede wszystkim znajduje się  tam centrum badawczo-rozwojowe Toyoty. To właśnie w nim japoński producent rozwija technologie komputerowe, które sprawiają, że komputery „widzą” i „rozumieją” otoczenie. Stolica Europy jest także dużym miastem zamieszkiwanym przez obywateli 184 różnych narodowości. Jest to istotne dla zrozumienia ludzkiego zachowania oraz ich wpływu na wymagania wobec automatycznych systemów jazdy.

Toyota już od dłuższego czasu prowadzi badania nad podobnymi rozwiązaniami. Wszystko w celu poprawy bezpieczeństwa, a także rozwoju szeroko rozumianej mobilności. Obecnie japoński koncern pracuje nad dwoma różnymi, zautomatyzowanymi modelami jazdy: Guardian i Chauffeur. Ich rozwój ma wpłynąć na popularyzacje nie tylko samej technologii, ale także szerokiej oferty systemów bezpieczeństwa w które wyposażone zostaną najnowsze modele marki.

Źródło: Toyota