Autocasco na godziny już dostępne w Polsce

Ubezpieczenie autocasco pojazdu – ochrona na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży. Ze względu na stosunkowo wysoki koszt tego ubezpieczenia i fakt, że jego posiadanie nie jest obligatoryjne, 70% Polaków rezygnuje z jego wykupienia. Za sprawą Avivy ta sytuacja ma szansę się zmienić – oto bowiem na rynku pojawiła się nowa marka – Teraz by Aviva, która zaoferowała możliwość wykupienia ubezpieczenia AC na godziny.

Na samym wstępie pragnę wyjaśnić – ubezpieczenie autocasco w wariancie godzinowym nie stanowi konkurencji dla tradycyjnych polis nabywanych u agentów czy w kanałach direct, dlatego analiza kosztów ubezpieczenia Teraz by Aviva w kontekście ubezpieczeń całorocznych mija się z celem. Nowy rodzaj ubezpieczenia dedykowany jest wyłącznie osobom, które ochrony potrzebują wyłącznie incydentalnie. Typowe sytuacje, w których AC na godziny ma sens, to w szczególności jednorazowa dłuższa podróż, weekendowy wyjazd czy odpoczynek z dojazdem własnym w kraju lub za granicą.

Jak to działa?

Działa bardzo prosto. Potencjalny klient pobiera aplikację TERAZ z Google Play (jest również wersja na smartfony iPhone dostępna w AppStore) i podaje kilka podstawowych danych osobowych. Następnie oprogramowanie prosi użytkownika, by ten zeskanował kod QR znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym – na podstawie tego kodu można uzyskać wiele cennych informacji o pojeździe, dlatego samo zeskanowanie wystarczy do wyliczenia składki ubezpieczeniowej. Do aplikacji można podpiąć kartę kredytową – w ten sposób dokonuje się płatności za kolejne okresy. Dodatkowo aplikacja od Avivy oferuje kilka innych, przydatnych funkcji m.in. możliwość zgłoszenia szkody bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Ile to kosztuje?

Uśredniona składka za 6 godzin ubezpieczenia dla 10 najpopularniejszych samochodów w Polsce wynosi od 27 do 28 zł. W przypadku, gdy użytkownik zdecyduje się na to, by z taką polisą wyjechać za granicę, stawki rosną do poziomu 42 – 67 zł. Widać zatem gołym okiem, że nie są to stawki dostosowane do częstego korzystania – ubezpieczyciel przewiduje zakup ochrony wyłącznie sporadycznie.

https://youtu.be/colYDn6xFxc

Na jakich zasadach?

Kupujących ubezpieczenie obowiązują ściśle określone reguły, stosunkowo podobne do klasycznego ubezpieczenia AC, z uwzględnieniem specyfiki produktu dedykowanego do korzystania sporadycznego:

  • można ubezpieczyć samochód osobowy, terenowy lub typu van;
  • okres minimalny: 3 godziny, okres maksymalny: 30 dni;
  • samochód nie starszy niż 15 lat o wartości nie większej niż 100 000 zł;
  • AC obowiązuje w całej Europie z wyłączeniem Rosji, ochrona od kradzieży nie działa również w krajach, gdzie te są zjawiskiem powszechnym (Ukraina, Białoruś, Mołdawia);
  • zakres ochrony – jak przy tradycyjnym AC;
  • płatność – tylko z wykorzystaniem karty płatniczej;
  • brak możliwości ubezpieczenia samochodu firmowego oraz sprowadzonego z USA albo Kanady;
  • dokumenty ubezpieczenia przechowywane są w aplikacji mobilnej, tam również można zgłaszać szkody z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie TERAZ by Aviva to kolejny przykład tego, w jaki sposób insurtech zmienia branżę ubezpieczeniową. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii i możliwości analizy gromadzonych danych klient ma możliwość, by sięgnąć po produkt bardziej dopasowany do jego potrzeb.

Na tą chwilę Aviva jest jedynym zakładem ubezpieczeń działającym na terenie Polski, który oferuje ubezpieczenie AC „on demand”. Wkrótce powinniśmy poznać odpowiedź konkurencji.

Źródło: Informacja prasowa, TERAZ