Samochód Audi powie, z jaką prędkością się poruszać, by uniknąć zatrzymywania się na czerwonych światłach

Zawsze na „zielonej fali”

Właściciele wybranych modeli Audi z 2017 roku i nowszych otrzymali nową funkcję, która pomoże im uniknąć czerwonych świateł. Szkoda, że tylko w Stanach Zjednoczonych.

Firma ogłosiła dystrybucję aktualizacji swojego systemu informacji o ruchu drogowym (Traffic Light Information), dodając opcję zwaną Green Light Optimized Speed Advisory (GLOSA). Dzięki niej na pulpicie między zegarami, wyświetla się zalecana prędkość, którą kierowca utrzymując, będzie miał większe szanse na uniknięcie postoju na światłach.

Reklama

Wskazówki oparte są na wielu elementach danych, które analizuje system, w tym tych dotyczących planowanych zmian świateł, ale także odległości, która pozostała do skrzyżowania oraz ograniczeń prędkości na danym obszarze.

Dane o infrastrukturze drogowej i aktualnym stanie świateł na trasie pojazdu, potrzebne do analizy optymalnej prędkości, udostępniane są Audi tylko w nielicznych miastach Stanów Zjednoczonych. Informacje o nich firma zbiera od 2016 roku w takich miejscach jak Los Angeles, Houston, Denver, Nowy Jork, San Francisco czy Waszyngton, i to właśnie tam GLOSA będzie działać.

Na przykład, jeśli najbliższy sygnalizator świeci się na czerwono, kierowcy zobaczą, ile czasu zostało, zanim zaświeci się „zielone”. To praktyczne rozwiązanie w Polsce pojawia się często w postaci wyświetlaczy przy sygnalizacji świetlnej. W USA jest ono rzadziej stosowane, więc uzupełnia się je o funkcje udostępniane przez poszczególnych producentów samochodów.

GLOSA obsługuje obecnie ponad 4700 skrzyżowań w Stanach Zjednoczonych.

 

źródło: Audi przez Slashgear