Uważajcie na kolejną falę ataków phishingowych „Wygraj najnowszy smartfon”

Ataki wyłudzające dane osobowe użytkowników są tak powszechne, że praktycznie się się do nich przyzwyczailiśmy. Sieć T-Mobile ostrzega przed kolejnym z nich. Oszuści podszywają się pod operatora, rozsyłając maile, w których informują o możliwości wygrania smartfona.

Komunikat oszustów sugeruje, że nadawcą wiadomości e-mail jest operator T-Mobile, co jest nieprawdą. Kusząc odbiorcę możliwością wygrania najnowszych smartfonów, nadawcy proponują udział w ankiecie, co ma być warunkiem otrzymania nagrody. Dodatkowo, odbiorcy sugeruje się, że jest jedną z nielicznych osób, do których wysłano ankietę, co niby ma zwiększyć szansę na wygraną. Czynnikiem, który może dodatkowo wpłynąć na decyzję adresata wiadomości, jest licznik upływającego czasu. Zgodnie z nim, mamy około 1 minuty na podjęcie decyzji, czy chcemy wziąć udział w ankiecie. Jeśli komuś do tej pory nie zapaliła się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza, to powinno się to stać w tym momencie.

T-Mobile przekazuje, że nie prowadzi żadnych konkursów związanych z prowadzeniem ankiet za pośrednictwem maili. Linki zawarte w wiadomościach, prowadzą do stron podszywających się pod sieć i służą wyłudzeniu danych. Człowiek, który da wiarę takiemu mailowi, może narazić się na nieprzyjemności i ryzyko kolejnych ataków na swoje konta lub następne próby wyłudzeń.

Dział Bezpieczeństwa Technicznego T-Mobile pracuje nad blokadą domen pośredniczących w przestępczej działalności, jednocześnie podkreślając prośbę o zachowanie czujności.

Jeśli chcecie sprawdzić swoją odporność na najbardziej rozpowszechnione (i niestety – skuteczne) metody oszustów posługujących się phishingiem, zajrzyjcie na tę stronę Google. Wypełnicie tam ankietę – tym razem całkowicie bezpieczną – i przekonacie się, czy inne formy wyłudzeń danych przez e-maile mogłyby Wam zaszkodzić.

Czy jesteś odporny na phishing? Sprawdź się w krótkim teście Google

źródło: T-Mobile