Uważajcie na kolejną falę ataków phishingowych "Wygraj najnowszy smartfon"

Uważajcie na kolejną falę ataków phishingowych „Wygraj najnowszy smartfon”

Ataki wyłudzające dane osobowe użytkowników są tak powszechne, że praktycznie się się do nich przyzwyczailiśmy. Sieć T-Mobile ostrzega przed kolejnym z nich. Oszuści podszywają się pod operatora, rozsyłając maile, w których informują o możliwości wygrania smartfona.

Komunikat oszustów sugeruje, że nadawcą wiadomości e-mail jest operator T-Mobile, co jest nieprawdą. Kusząc odbiorcę możliwością wygrania najnowszych smartfonów, nadawcy proponują udział w ankiecie, co ma być warunkiem otrzymania nagrody. Dodatkowo, odbiorcy sugeruje się, że jest jedną z nielicznych osób, do których wysłano ankietę, co niby ma zwiększyć szansę na wygraną. Czynnikiem, który może dodatkowo wpłynąć na decyzję adresata wiadomości, jest licznik upływającego czasu. Zgodnie z nim, mamy około 1 minuty na podjęcie decyzji, czy chcemy wziąć udział w ankiecie. Jeśli komuś do tej pory nie zapaliła się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza, to powinno się to stać w tym momencie.

T-Mobile przekazuje, że nie prowadzi żadnych konkursów związanych z prowadzeniem ankiet za pośrednictwem maili. Linki zawarte w wiadomościach, prowadzą do stron podszywających się pod sieć i służą wyłudzeniu danych. Człowiek, który da wiarę takiemu mailowi, może narazić się na nieprzyjemności i ryzyko kolejnych ataków na swoje konta lub następne próby wyłudzeń.

Dział Bezpieczeństwa Technicznego T-Mobile pracuje nad blokadą domen pośredniczących w przestępczej działalności, jednocześnie podkreślając prośbę o zachowanie czujności.

Jeśli chcecie sprawdzić swoją odporność na najbardziej rozpowszechnione (i niestety – skuteczne) metody oszustów posługujących się phishingiem, zajrzyjcie na tę stronę Google. Wypełnicie tam ankietę – tym razem całkowicie bezpieczną – i przekonacie się, czy inne formy wyłudzeń danych przez e-maile mogłyby Wam zaszkodzić.

Czy jesteś odporny na phishing? Sprawdź się w krótkim teście Google

źródło: T-Mobile