iPhone X (fot. Apple)

Czy to nowy iPhone X? Nie, to Asus ZenFone 5

Przyznam szczerze, że zaskoczyło mnie (choć w sumie nie powinno), jak ogromny wpływ na rynek wywarł iPhone X. Oczywiście spodziewałem się niejednej kopii od chińskich producentów (niektóre są naprawdę tragikomiczne), lecz okazuje się, że ci więksi, rozpoznawalni na całym świecie, również zainspirują się jubileuszowym iPhonem. Obok Huawei, w tym gronie znajdzie się też Asus.

Osobiście nie mam jeszcze wyrobionego zdania na temat wycięcia w górnej części ekranu, więc nie potrafię rozsądzić, czy to dobrze, że Apple zapoczątkowało nowy trend, czy nie. Z jednej strony pozwala to zwiększyć powierzchnię wyświetlacza i ikonki (powiadomienia, zasięg, status baterii itp.) w pozycji pionowej fajnie się tam wkomponowują. Z drugiej jednak, w pozycji poziomej taka wyrwa sprawia trochę problemów. Nie mówiąc już o aplikacjach, z których większość po prostu wciąż nie jest przystosowana do takich paneli.

Być może coraz większa liczba smartfonów z ekranem z wycięciem w górnej części sprawi, że wkrótce stanie się to standardem, lecz na razie cały czas producenci będą musieli się mierzyć z oskarżeniem, że kopiują iPhone’a X od Apple. Jak już wspomniałem, następnym w kolejce jest Asus. Prawda jest jednak taka, że ZenFone 5 naprawdę bardzo przypomina jubileuszowego iPhone’a. Nie tylko z przodu, ale również z tyłu, ponieważ Tajwańczycy zaplanowali podwójny aparat główny w lewym górnym rogu.

Mimo wszystko Asus ZenFone 5 nie będzie bezczelnym klonem iPhone’a X, ponieważ na przodzie pod ekranem jest niewielkich rozmiarów ramka, a na tyle czytnik linii papilarnych. Smartfon zaoferuje też 3,5 mm złącze słuchawkowe, którego w jubileuszowym iPhonie nie ma, oraz USB Typu C.

Asus zaczyna podgrzewać atmosferę wokół premiery ZenFone 5 i opublikował na swoim oficjalnym profilu na Twitterze filmik, ukazujący nadchodzącą nowość. Zastanawia mnie jednak, dlaczego producent zdecydował się na małe oszukaństwo i nie uwzględnił wycięcia w górnej części wyświetlacza. Na myśl przychodzi mi mnóstwo teorii, ale uznajmy, że materiał ma po prostu charakter poglądowy ;)

Asus potwierdził, że zaprezentuje rodzinę ZenFone 5 na targach MWC 2018 w Barcelonie, a dokładniej we wtorek, 27 lutego o godzinie 19:30.

Źródło: WinFuture