Asus Zenfone 4 i Zenfone 4 Selfie Pro od jutra w Polsce. Niestety, będą (za) drogie

Smartfony Asusa z serii Zenfone 4 od miesiąca nie są dla nas żadną nowością. O ile jednak ostatnio mieliśmy do czynienia ze światową premierą, tak dziś odbyła się europejska. Żeby było ciekawiej – od jutra będziecie je mogli kupić w Polsce. A dokładniej dwa modele – Zenfone’a 4 i Zenfone’a 4 Selfie Pro. Właśnie poznaliśmy ich ceny i… trudno nie odnieść wrażenia, że ustalone zostały na dość wysokim poziomie.

Jeżeli śledzicie nas uważnie, to nazwy, takie jak Asus Zenfone 4 i Zenfone 4 Pro, Zenfone 4 Max czy nawet Zenfone 4 Selfie Pro nie powinny być Wam obce. Teraz firma zdecydowała się oficjalnie zaprezentować rodzinę Zenfone 4 na rynku europejskim. Co prawda tajwański producent w Azji będzie oferował dodatkowe dwa urządzenia (Zenfone 4 Max Pro oraz Zenfone 4 Selfie), ale akurat te modele nie zadebiutujelą u nas, w Europie. Myślę jednak, że nie ma co rozpaczać. W europejskim duecie, dla odmiany, pojawia się Asus Zenfone 4 oraz Asus Zenfone 4 Selfie Pro. Przyjrzymy im się trochę bliżej, bo już jutro pojawią się w polskich sklepach.

Asus Zenfone 4 – czas na obiektyw szerokokątny, czyli podwójny aparat tylny

Zenfone 4 może pochwalić się aż dwoma obiektywami z tyłu, choć w tym roku to już raczej standard, aniżeli killer feature. Aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix jest oparty na matrycy Sony IMX362 i charakteryzuje się pikselami o rozmiarze 1,4 µm oraz przysłoną f/1.8. Drugie oczko odpowiada za zdjęcia szerokokątne, bo obejmujące kąt widzenia aż 120 stopni. W tym przypadku producent nie chwal się „cyferkami”, ale w zamian zapewnia, że wszystkie podzespoły fotograficzne zostały umieszczone tak, aby nie wystawały z powierzchni tylnej nawet na milimetr.

 

Jak zapewne wiecie, przy robieniu zdjęć liczy się nie tylko jasność obiektywu, ale również tak zwany procesor sygnału obrazu, znany szerzej jako ISP. W tym przypadku jest to Qualcomm Spectra 160, który zapewnia chociażby dwa czujniki detekcji ostrości na każdy piksel oraz autofokus z funkcją śledzenia obiektu. Nie zabrakło też miejsca na tak pożądany OIS, czyli czteroosiową, optyczną stabilizację obrazu. Warto zaznaczyć, że przy kręceniu filmów, Zenfone 4 wykorzystuje EIS, czyli elektroniczną stabilizację obrazu – w tym konkretnym przypadku, trójosiową.

Asus Zenfone 4 będzie dostępny w wybranych polskich sklepach za 1999 złotych.

Asus Zenfone 4 Selfie Pro – podwójny aparat jest fajny, ale szerokokątne selfie jeszcze fajniejsze

Domyślacie się już zapewne, że w tym modelu również skupiono się na zdjęciach – z tym, że na tych wykonywanych przednią kamerką. A nawet kamerkami, gdyż Asus Zenfone 4 Selfie Pro ma podwójny aparat przedni 12 Mpix. Główny został oparty na sensorze typu dual pixel, Sony IMX362. Dodatkiem jest silnik Asus SuperPixel, który ma zapewnić jeszcze jaśniejsze selfie oraz możliwość nagrywania w 4K.

Oprócz zwykłego, acz dosyć mocnego, aparatu selfie, jest i obiecany szerokokątny – podobnie jak w przypadku poprzednika, może on się pochwalić kątem widzenia 120 stopni, lecz nie znamy jego żadnych dodatkowych parametrów technicznych. Trzeba jednak przyznać, że w tym przypadku wystarczy, że jakość zdjęć przy przeciętnym świetle będzie nieco powyżej poziomu akceptowalnego – liczy się sam efekt i „złapanie” możliwie dużej liczby osób i obiektów, a nie sama ostrość i szczegółowość.

Asus Zenfone 4 Selfie Pro będzie dostępny za 1799 złotych.

Porównanie specyfikacji obu urządzeń

Jak mogliście zauważyć, póki co w tekście nie zawarłem samej specyfikacji urządzeń, a skupiłem się na samych aparatach. Zrobiłem tak nie bez powodu, ponieważ to właśnie one niejako wyróżniają oba modele, zaś listę samych podzespołów wraz z kilkoma dodatkowymi informacjami na ich temat, zebrałem w zamieszczonej poniżej tabeli porównawczej. Myślę, że powinniście tam znaleźć odpowiedzi na większość pytań dotyczących obu nowych słuchawek od Asusa.

Na samym końcu chciałbym dodać, że w momencie pisania tego wpisu, Kasia jest w Rzymie – jak się już zapewne domyślacie, razem z Asusem. Co to oznacza? Ano to, że już od kilku dni ma okazję testować model Zenfone 4 i jego recenzja za jakiś czas powinna pojawić się na łamach Tabletowo ;). Zatem jeśli macie jakieś pytania – śmiało!

ZenFone 4 Zenfone 4 Selfie Pro
Kolory Midnight Black, Moonlight White, Mint Green Rouge Red, Sunlight Gold, Deepsea Black
Design 2.5D Corning Gorilla Glass 2.5D Corning Gorilla Glass
Ekran 5.5″ Super IPS+

Jasność 600 cd/m2

Filtr światła niebieskiego do ochrony oczu

5.5″ Full HD (1920×1080) AMOLED

Jasność 500cd/m2

Filtr światła niebieskiego do ochrony oczu

CPU Qualcomm Snapdragon 630 Qualcomm Snapdragon 625
RAM/ROM 4GB RAM / 64GB ROM 4GB RAM / 64GB ROM
Aparat tylny pierwszy:

Matryca 12MP Sony IMX362(1/2.55″, 1.4μm f/1.8, 83°, 25mm)Czteroosiowa, czterostopniowa optyczna stabilizacja obrazu (OIS)

drugi:

8MP 120° aparat szerokokątny

Matryca 16MP Sony

ASUS SuperPixel Engine

Autofokus z detekcją fazy

 

 

Aparat przedni 8MP

Przysłona F2.0

Kąt widzenia 84°

Ogniskowa obiektywu 24mm

pierwszy:

Matryca Sony IMX362 12MP dual

(1/2.55″, 1.4μm f/1.8)

 

drugi:

Szerokokątny obiektyw 120°

 

Nagrywanie wideo 4K UHD (3840 x 2160) w 30 kl/s

1080p HD w 60 kl/s

Elektroniczna stabilizacja obrazu EIS

Robienie zdjęć w trakcie nagrywania wideo

4K UHD (3840 x 2160) w 30 kl/s

1080p HD w 60 kl/s

Elektroniczna stabilizacja obrazu EIS

Robienie zdjęć w trakcie nagrywania wideo

Łączność bezprzewodowa 802.11 b/g/n/ac Wi-Fi

Bluetooth 5.0

802.11 b/g/n Wi- Fi

Bluetooth 4.2

Łączność USB-C 2.0

przedni czytnik linii papilarnych

GPS, A-GPS, GLONASS, BDSS

Micro USB 2.0

przedni czytnik linii papilarnych

GPS, A-GPS, GLONASS, BDSS

SIM Hybrydowy slot: dual SIM oraz microSD

  •  Slot 1: 2G/3G/4G nano-SIM
  • Slot 2: 2G/3G/4G nano-SIM lub microSD
Hybrydowy slot: dual SIM oraz microSD

  •  Slot 1: 2G/3G/4G nano-SIM
  • Slot 2: 2G/3G/4G nano-SIM lub microSD
Nawigacja  GPS, A-GPS, GLONASS, BDSS GPS, A-GPS, GLONASS, BDSS
System Operacyjny Android 7 z ASUS ZenUI 4.0 Android 7 z ZenUI 4.0
Bateria 3300 mAh 3000 mAh
Audio DTS (Digital Theater System)

Podwójny wbudowany mikrofon z ASUS Noise Reduction Technology

Podwójne głośniki

Hi-Res Audio 192kHz/24-bit

Audio CODEC wbudowany w PMIC

Headphone:X 7.1 virtual surround sound

DTS (Digital Theater System)

Podwójny wbudowany mikrofon z ASUS Noise Reduction Technology

Głośnik z NXP Smart Amp

Hi-Res Audio 192kHz/24-bit standard

źródło: Asus